Zvlášť pre ženy má zmena pracovnej doby medzi dňom a nocou v dlhodobom meradle zlý vplyv na zdravie srdca a ciev a zvyšuje priamo riziko predčasného úmrtia. Vyplýva to z rozsiahlej štúdie s vedecky preukázanými závermi.
Americkí vedci v priebehu dvadsiatich štyroch rokov sledovali 189 tisíc žien a zistili, že tie, ktoré počas tejto doby striedali pracovnú dobu v trojzmennej prevádzke umierali predčasne oveľa častejšie než ženy, ktoré mali štandardnú pracovnú dobu od rána do popoludnia. Príčinou úmrtia boli choroby ciev srdca.
Striedanie rôznych zmien a práce v noci výrazne zvyšujú riziko ochorenia chorobami srdca a ciev, čo preukázali už predchádzajúce štúdie. Táto svojím rozsahom a dlhodobým sledovaním prináša veľmi pádne dôvody na prehodnotenie nočných a trojzmenných prevádzok a vytvorenie nových predpisov, ktoré zohľadní zdravie pracujúcich.
"Existuje nespočetné množstvo veľmi dobre známych rizík pre rozvoj chorôb ciev a srdca, ako fajčenie, zlá strava, nedostatok pohybu a zvýšené množstva tuku na tele. Ale aj keď vylúčime z analýzy všetky tieto rizikové faktory, zostáva nám veľmi vysoké riziko rozvoja chorôb ciev a srdca u ľudí pracujúcich v trojzmennej prevádzke," uviedla doktorka Celine Vetterova z Bostonu, autorka štúdie.