Informovala o tom v stredu večer ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW), ktorú citovala agentúra AP. HRW s odvolaním sa na výpovede svedkov, tamojších ľudskoprávnych organizácií a médií spresnila, že medzi zadržanými boli aj právnici a aktivisti. Podľa egyptskej ľudskoprávnej organizácie Front na obranu egyptských demonštrantov (FDEP) zadržala tamojšia polícia len v priebehu pondelka, kedy sa konali v Káhire protivládne demonštrácie, prinajmenšom 286 ľudí. Medzi zadržanými boli podľa HRW aj šiesti zahraniční novinári, ktorých však už prepustili. Do káhirských ulíc boli v pondelok nasadené tisícky policajtov. V hlavnom meste sa aj napriek stále platnému zákonu zakazujúcemu nepovolené zhromažďovanie sa zišli stovky demonštrantov. Polícia však tieto protesty veľmi rýchlo rozohnala.
Egyptská vláda ešte začiatkom apríla oznámila, že ostrovy Tírán a Sanáfír v ústí Akabského zálivu, v ktorom majú Izrael a Jordánsko významné prístavy, patria Saudskej Arábii. Údajne to odhalili merania pri demarkácii námornej hranice medzi Egyptom a Saudskou Arábiou. Odovzdanie oboch ostrovov Saudskej Arábii musí ešte schváliť parlament, v ktorom však majú prevahu stúpenci prezidenta. Kritici tvrdia, že egyptská vláda sa ostrovov vzdala výmenou za ekonomickú pomoc Rijádu, čo egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí poprel.
Od roku 2013, kedy Sísí, vtedy šéf egyptskej armády, zosadil prezidenta Muhammada Mursího z Moslimského bratstva, poskytuje Saudská Arábia Egyptu významnú finančnú a diplomatickú podporu.