Tvrdia to vo svojej stredajšej správe odborníci z Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), ktorí boli v meste v čase od 24. do 26. apríla na prieskumnej misii.
Extrémisti z IS, ktorí antickú Palmýru ovládli ešte vlani v máji, zničili Baalšamínov chrám a tiež Víťazný oblúk. Rozbité a poškodené sú aj sochy a sarkofágy, ktoré boli príliš veľké na to, aby sa ich podarilo ukryť v bezpečí.
Napriek zničeniu viacerých ikonických stavieb si však archeologické nálezisko v Palmýre zachovalo "veľkú časť zo svojej celistvosti a pôvodnosti" píše sa v správe UNESCO, z ktorej cituje agentúra DPA.
Púštne mesto Palmýra ovládali militanti z IS od vlaňajšieho mája. Sýrske vládne sily, podporované ruskými náletmi, nad ním opäť prevzali kontrolu koncom marca.
Na základe leteckých snímok sa predpokladalo, že extrémisti poškodili Baalšamínov chrám, ako aj chrám Bélov a sedem pohrebných veží, z ktorých tri zničili úplne - vrátane veží Elahbelovej a Iamlichovej. To však zatiaľ nie je isté.
Bélov chrám i viaceré ďalšie pamiatky totiž odborníci pre odmínovacie práce, ktoré v meste ešte stále prebiehajú, môžu sledovať len z diaľky. Podrobnú správu o rozsahu škôd v Palmýre zverejní UNESCO v júli.