V 26 prípadoch kontrolóri odstúpili svoje zistenia príslušným orgánom na ďalšie konanie. NKÚ zároveň odporúča parlamentu, aby inicioval zmenu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy.
Na základe podnetov od občanov, poslancov a iných inštitúcií, ktorí poukázali na zlé hospodárenie najmä v oblasti územnej samosprávy, kontrolóri NKÚ preverili 38 subjektov, z toho 30 obcí, mesto Šahy, mestskú časť Bratislava-Petržalka, štyri rozpočtové organizácie zriadené vyššími územnými celkami a dve obchodné spoločnosti založené mestom Púchov.
Kontrolóri sa zamerali na súlad hospodárenia so všeobecne záväznými právnymi predpismi pri hospodárení s verejnými prostriedkami a plnenie povinností pri hospodárení a nakladaní s majetkom štátu a územnej samosprávy. Preverili aj na vnútorný kontrolný systém. NKÚ zistil pochybenia v 1077 prípadoch, 28 subjektom navrhol 129 odporúčaní na odstránenie nedostatkov. "Subjekty prijali 454 opatrení, čiže priemerne 12 opatrení na jeden kontrolovaný subjekt," priblížila hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.
Subjekty najčastejšie porušovali zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy, čo vo viacerých prípadoch viedlo aj k porušeniu finančnej disciplíny v objeme 1,4 milióna eur. Suma nehospodárne a neefektívne vynaložených verejných prostriedkov dosiahla takmer 899 000 eur. Stalo sa tak v 15 prípadoch.
Takmer polovica kontrolovaných subjektov nedodržala tiež ustanovený alebo určený spôsob nakladania s prostriedkami, dokopy za vyše 241 000 eur, keď napríklad uvoľnili prostriedky na úhrady, ktoré neboli kryté z rozpočtu, alebo sa stal prípad, že obec poskytla pôžičku fyzickej osobe na stavbu rodinného domu, ktorá nebola vrátená a bola premlčaná. V 12 prípadoch obce poskytli preddavok, ktorý nemali v zmluve písomne dohodnutý, a to spolu vo výške 71 015 eur. Niektoré obce porušili pravidlá a podmienky pri poskytovaní dotácií z rozpočtu spolu za 55 099 eur. Verejné prostriedky nad rámec schváleného rozpočtu použilo 13 subjektov, dokopy za 69 387 eur.
Kontroly odhalili aj chyby vo vedení účtovníctva a porušovaní zákona o verejnom obstarávaní. "NKÚ v 26 prípadoch odstúpil výsledky kontroly príslušným orgánom na ďalšie konanie," doplnila Bolech Dobáková.
Na základe výsledkov kontrol úrad odporúča Národnej rade SR iniciovať zmenu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy tak, aby mal Úrad vládneho auditu právomoc ukladať pokuty a vymáhať odvody za porušenie finančnej disciplíny aj v prípadoch verejných prostriedkov samosprávy, nielen verejných prostriedkov štátneho rozpočtu a prostriedkov Európskej únie. Podľa doterajšej právnej úpravy totiž Ministerstvo financií SR môže subjektu, ktorému vyplývajú povinnosti z tohto zákona, uložiť pokutu za ich nesplnenie.
NKÚ zároveň odporúča iniciovať zmenu zákona o združovaní občanov tak, aby sa pri registrácii občianskeho združenia, ktoré má odlišné sídlo od bydliska niektorého z členov prípravného výboru, vyžadoval súhlas vlastníka nehnuteľnosti, ktorej sa adresa sídla združenia týka. Aktuálne sa pri registrácii združenia nevyžaduje súhlas vlastníka príslušnej nehnuteľnosti.