Akcia je stretnutím uznávaných odborníkov z odboru anestéziológie a s oslavami 50. výročia sa čakalo na príchod zakladateľovho syna. Nové špecializované pracovisko vzniklo v Košiciach vďaka skvelým chirurgom, ktorí potrebovali anestéziológov. „Tak sa do Košíc dostal Rudolf Klima starší, neskorší prednosta, ktorý rozšíril nevyhnutné podanie anestézií aj o pooperačnú starostlivosť o pacientov,“ vraví Jozef Firment, prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach (UNLP).
Podľa neho na chirurgii začali najskôr fungovať tzv. pooperačné izby a potom celé lôžkové oddelenie. Kedysi sa najčastejšie využívala amputačná chirurgia a mnohí pacienti umierali. „Dokážeme v podstate zázrak! Pacienta totiž uspíme a potom aj zobudíme. Zastavíme mu aj dýchanie a neskôr ho to znova naučíme. V stredoveku pritom platilo, že kto prestal dýchať, bol mŕtvy,“ spomenul Firment.
Syn zakladateľa, tiež Rudolf Klima, ktorý sa rovnako ako otec zamiloval do medicíny a osobitne do anestéziológie, sa na oslavy vrátil z Ameriky. Jeho otcovi pri tejto príležitosti odhalili pamätnú tabuľu. V blízkom čase ju umiestnia v budove riaditeľstva UNLP. „Otec si tú poctu zaslúžil a niekde tam hore sa teší, že jeho nasledovníci odovzdávajú vynikajúcu robotu. Bol by na nich právom pyšný,“ myslí si Klima, ktorý sa v USA v nemocnici stará o vojenských veteránov a vykonáva aj anestéziologickú prax.
Fakty z histórie
- prvé lôžkové oddelenie ARO vzniklo v Košiciach 1. februára 1966
- v súčasnosti v UNLP fungujú až dve pracoviská
- pacientom podávajú asi 24 000 anestézií ročne
- hospitalizovaných pacientov je okolo 800