Do prezentačného videa novej značky Good Idea Slovakia, ktorú predstavil vo štvrtok rezort zahraničia, sa dostali aj firmy, o ktorých bežní ľudia zrejme ani netušili, že existujú. Aké kritériá zvolila víťazná agentúra pri ich výbere a ktoré osobnosti alebo spoločnosti tam, naopak, chýbajú? Nový Čas sa pozrel aj na ďalšie výnimočné projekty, ktorými sa Slovensko môže pochváliť.
Sagan aj Eset
Výber spoločností sme dali posúdiť aj odborníkom. Jednoznačnou jednotku „predajnosti Slovenska“ je podľa nich naša cyklistická megahviezda. „Je hlavnou hviezdou jedného z top svetových športov. Nič lepšie doma nemáme. Je uveriteľný, zábavný, výnimočný,“ tvrdí šéfredaktor ekonomické- ho mesačníka Forbes Juraj Porubský. Medzi firmami hrá prím podľa jeho názoru najmä spoločnosť Eset. „Má svetový produkt, svetový výskum a patrí do svetovej top päťky. Jeho hodnota je viac ako miliarda eur. Zakladatelia patria medzi najbohatších Slovákov," dodáva Porubský.
Ekologické bývanie
Ecocapsule
Slovenskí architekti zo štúdia Nice architects dobyli celý svet. Ich unikátny koncept mobilného a zároveň ekologického domu Ecocapsule funguje na veternú a solárnu energiu Hoci to nie je honosné sídlo, bez problémov sa v ňom vyspíte a vykonáte všetky toaletné potreby. Horúcu vodu zohrejú solárne panely, veternú zasa zachytí vrtuľa. Dômyselne vyšpekulovaná je aj čistička zabudovaná v kapsule. V tomto období si môžete objednať prvých 50 kusov. Cena jedného obydlia pre dve osoby sa začína na sume takmer 80-tisíc eur.
Prvý rýchlovlak v Európe
Hyperloop
Hoci projekt nie je z dielne Slovákov, Nový Čas ho do výberu zaradil preto, že sa tento veľkolepý projekt bude realizovať u nás. Z Bratislavy do Košíc by ste mali prísť za neuveriteľných 25 minút. Prepojiť by mal naše hlavné mesto s Viedňou či Budapešťou. Prvá fáza v Bratislave - z centra mesta na letisko - by mohla byť do končená do roku 2020. Náklady sú predbežne vyčíslené zhruba na 180 - 270 miliónov eur. Maximálna rýchlosť tohto unikátu je 1 200 km za hodinu a poháňať ho bude najmä slnečná energia.
Nikde na zemeguli sa nestratíte
Sygic
Spoločnosť, ktorá vyrába softvér určený pre navigáciu, má výrazné prvenstvo. Ako prvá začala predávať na trhu hlasovú navigáciu na iPhone. Na tomto softvéri začali pracovať už pred 12 rokmi. Výrobcom navigácií dodávajú hotový softvér, poskytujú riešenia aj pre logistické firmy. Najziskovejšou skupinou sú však koncoví užívatelia, ktorí si ich aplikáciu kupujú cez Appstore. Celkovo slovenskú apku využíva 130 miliónov používateľov. Sygic je najsťahovanejšia online navigácia na svete, ktorá má na konte množstvo medzinárodných ocenení. Za 19,90 € si do svojho mobilu môžete kúpiť mapy Európy aj v 3D zobrazení.
Presadili sa medzi IT žralokmi
ESET
Slovenská firma, ktorá vymyslela svetový antivírusový systém, vznikla už v roku 1992. Zastúpená je v 180 krajinách sveta. Pobočky má v Buenos Aires, San Diegu, Sao Paule, Montreale, Singapure, Prahe, Krakove či Moskve. Zamestnáva viac ako 800 ľudí. Ako prvá slovenská spoločnosť sa trikrát po sebe stala firmou roka v ankete TREND TOP Firma roka.
Majster sveta v cyklistike
Peter Sagan
Terminátor valcuje, čo sa dá. Dvadsať- šesťročný cyklistický fenomén, ktorý v posledných rokoch zviditeľňuje svojimi výkonmi Slovensko. Odborníci o ňom hovoria, že patrí medzi najväčšie svetové talenty. V roku 2015 získal titul majstra sveta, v boji o zelené tričko na Tour de France nemá už roky konkurenciu. V roku 2013, podobne ako minulý rok, sa stal slovenským športovcom roka. Veľké nádeje do neho vkladáme aj na letnej olympiáde v Riu.
Prvé auto vo vzduchu
AEROMOBIL
Na vývoji lietajúceho auta pracovali slovenskí výskumníci od roku 1990. Konštrukciu má z oceľového rámu a pokrytú karbónovými karosárskymi dielmi. Pri pohybe po zemi aj vo vzduchu ho poháňa motor so silou asi sto koní. Stroju vážiacemu 450 kilogramov umožňuje dosiahnuť na ceste rýchlosť vyše 160 km/h, vo vzduchu vyše 200 km/h. Krídla vozidla sú sklápateľné, takže zo šírky 8,2 metra v stave schopnom letu sa obojživelník počas chvíľky zmení na pozemský variant so šírkou 1,6 metra. Dĺžka sa nemení, zostáva šesť metrov.
Úspešné projekty krajanov
Diagnose.me
Ivan Štefunka a Lukáš Alner založili službu, kde po zaplatení poplatku 50 - 200 eur a popise diagnózy dostanete od špičkových lekárov odporúčania ďalšej liečby.
Pokec projekt vymysleli košickí študenti, ktorí obsadili prvé miestom na veľtrhu v Rige.
Žuvačky na chudnutie projekt vymysleli košickí študenti, ktorí obsadili prvé miesto na veľtrhu v Rige. Žuvačka obsahuje látky, ktoré potláčajú chuť do jedla.
Most Apollo časti konštrukcie nezvierajú ani jeden pravý uhol, most dokonca nespája ani dunajské brehy kolmo. Získal aj cenu Opal Awards 2006.
Amos Cam astronóm Juraj Tóth vymyslel pozorovacie zariadenia,ktoré nás majú chrániť pred pádom meteoritov, ocenený bol na veľtrhu Invento 2013.
Medovníky niekoľkonásobnou svetovou šampiónkou je Trenčanka Mária Muráriková. Jej práca je charakteristická čistým ľudovým ornamentom.