Informovala agentúra DPA. Podľa nej dôvodom pre policajnú akciu bol zrejme jeden z Aktanových vlaňajších mikroblogov na sieti Twitter, v ktorom sa vyjadroval k stále trvajúcim ozbrojeným zrážkam medzi vládnymi silami a kurdskými militantmi na juhovýchode Turecka.
Miestne novinárske organizácie odsúdili sobotnú policajnú akciu ako najnovší útok na slobodu vyjadrovania v Turecku. Zhoršenie postavenia novinárov v Turecku konštatovala nedávno aj organizácia Reportéri bez hraníc, ktorá na základe svojho hodnotenia a dostupných údajov zaradila Turecko na 151. miesto v rebríčku 180 krajín. Turecká spravodajská sieť IMC uviedla, že Aktan, ktorý písal knihu o kurdskej menšine v Turecku, zostáva vo vyšetrovacej väzbe.
Aj samotná IMC mala opakovane problémy so zákonom a jej stanice boli úradmi stiahnuté z ponuky satelitných televízií. Ide o televíziu, ktorá má mnoho divákov práve na prevažne kurdskom juhovýchode Turecka a medzi prívržencami strán nesúhlasiacich s politikou vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) a prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Agentúra DPA pripomenula, že len za posledné dva týždne z Turecka vyhostili alebo nepovolili vstup najmenej piatim zahraničným novinárom. Jeden holandský novinár bol zatknutý za urážku Erdogana a turecké úrady mu nedovoľujú z krajiny odísť.
DPA uviedla, že v Turecku sa momentálne vyšetruje najmenej 1845 prípadov podozrenia z urážky hlavy štátu. Vo vyšetrovacej väzbe je viac ako 20 novinárov, z ktorých mnohí pracujú pre kurdské médiá. Vláda tvrdí, že niektorí z nich sú zadržaní pre podozrenie zo spáchania trestných činov, ktoré nemajú súvislosť s ich prácou. Veľké problémy má aj ľavicový denník Cumhuriyet, ktorého dvaja novinári boli tento týždeň odsúdení na dva roky väzenia za zverejnenie kópie titulnej strany francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo s karikatúrou proroka Mohameda. Denník Cumhuriyet po vlaňajšom útoku extrémistov na parížsku redakciu Charlie Hebdo publikoval vybrané karikatúry a články tohto periodika na znak solidarity. Vtedajšia štvorstranová príloha neobsahovala kontroverznú karikatúru Mohameda, uvedení novinári ju však zaradili do svojich stĺpčekov v tom istom vydaní.