Presne 30 rokov uplynulo odvtedy, čo 26. apríla 1986 Ukrajinou otriasol mohutný výbuch štvrtého reaktora Černobyľskej atómovej elektrárne. Do ovzdušia vtedy unikly stovky ton rádioaktívnych látok, ktoré vzdušné prúdy zaviali aj nad územie vtedajšieho Československa.
Naše územie zasiahol rádioaktívny mrak celkovo trikrát - 30. apríla, 3. až 4.mája a 7. mája 1986. Pri prvom a poslednom prelete to "schytalo" celé územie Slovenska, pri druhom "iba" západná časť. “Pre Ukrajincov je Černobyľ obrovská národná tragédia” hovorí Maroš Demovič (27), ktorý pôsobí v Kyjeve ako humanitárny pracovník neziskovej organizácie Človek v ohrození. „Keď som sa mojich ukrajinských kolegov v deň výročia opýtal, ako vnímajú černobyľskú tragédiu, premohli ich silné emócie a niektorí sa rozplakali,“ spomína dobrovoľník zo Slovenska.
Viac ako 115-tisíc ľudí v roku 1986 stratilo svoj domov z dôvodu evakuácie zo zamorenej zóny v blízkosti Černobyľa a okolo 60-tisíc likvidátorov zomrelo na následky ožiarenia. Aj 30 rokov po najvážnejšej technologickej havárii ľudstva je presný počet obetí neznámy.
Ukrajinci doteraz považujú všetkých ľudí, ktorí sa zúčastnili na odstraňovaní následkov havárie, tzv. likvidátorov, za národných hrdinov. V Kyjeve na ich česť postavili veľkolepý pamätník s bustami hlavných záchranárov. „Všetci tí ľudia, ktorí obetovali vlastné životy na záchranu nás ostatných, sú skutoční ľudskí hrdinovia - Ukrajinci na nich nezabudli a 30. výročie tejto strašnej havárie si celá Ukrajina pripomenula veľkými spomienkovými akciami," dodal priamo z Kyjeva Maroš.