Na ceremónii v nemeckom Stuttgarte vyhlásil, že Moskva "sa vracia v čase" k vojenským akciám, ktoré si vynucujú posilnenie americkej vojenskej prítomnosti na východných hraniciach NATO.
"Neusilujeme sa o studenú, tobôž nie o horúcu vojnu s Ruskom," citovala Cartera tlačová agentúra AP. "Nesnažíme sa znepriateliť si Rusko. Ale nemýľte sa, budeme brániť svojich spojencov, pravidlá založené na medzinárodnom poriadku a pozitívnu budúcnosť, ktorú nám umožňujú."
Carter predsedal slávnostnému uvedeniu do funkcie generála Curtisa Scaparrottiho na čele EUCOM. Scaparrotti sa súbežnej funkcie vrchného veliteľa síl NATO v Európe ujme v stredu v Belgicku.
Carterove slová odrážajú zhoršenie vzťahov medzi USA a Ruskom na viacerých frontoch v dôsledku intervencie Ruska na východe Ukrajiny, jeho anexie Krymu v roku 2014 a toho, čo Carter nazval zastrašovaním pobaltských susedov Ruska, ktorých Spojené štáty musia brániť, pretože sú členmi NATO.
Podľa amerického ministra obrany najviac znepokojuje to, ako Rusi bez zábran hovoria o použití jadrových zbraní.
"Moskovské rinčanie jadrovými zbraňami vyvoláva znepokojivé otázky o záväzku vedúcich ruských predstaviteľov k strategickej stabilite, o ich rešpektovaní noriem proti použitiu jadrových zbraní a tom, či rešpektujú intenzívnu opatrnosť, ktorú lídri jadrovej éry preukázali s ohľadom na hrozivé oháňanie sa jadrovými zbraňami," dodal Carter.