Škola preto hľadá financie, aby deti, ktorých materinským jazykom nie je angličtina, naučila lepšie komunikovať a integrovať sa. V triedach z 222 detí učia až 181, ktoré pochádzajú zo Slovenska a Rumunska, zvyšok tvoria Ázijčania. Kuriózna situácia vyšla najavo po tom, ako riaditeľka školy Shirley Taylor začala riešiť dodatočné finančné prostriedky na učebné pomôcky pre pedagógov i žiakov, ktorých materinským jazykom nie je angličtina.
Všetci učitelia totiž komunikujú výhradne v angličtine, čo deťom z prisťahovaleckých rodín často spôsobuje problémy, a zdokonaľovať sa v jazyku im musia okrem iného pomáhať aj starší žiaci. „Nemáme u nás jediné škótske dieťa. Väčšina z nich pochádza zo Slovenska či z rumunských rodín. Po tom, ako sa sem prisťahujú, postupne prichádzajú z ich domovskej krajiny ďalší príbuzní a na základe odporúčaní pre svoje dieťa vyberú tú istú školu,“ povedala riaditeľka pre denník Daily Mail.
Multikulturálna situácia v škole, ktorá svoj vznik datuje do roku 1885, sa však nestretla u každého rodiča s pochopením. „Veľa mojich priateľov sem zapísalo svoje deti, neskôr ich však preložilo do iných miestnych škôl, kde sú aj škótske deti,“ prezradila Ayesha Siddiqi (54), ktorej dve deti túto školu navštevujú. Vedenie sa spojilo s glasgowskou univerzitou Strathclyde a spolu vyhlásili verejnú zbierku, ktorej výťažok pôjde na nákup učebných materiálov.
Za cieľovú sumu si stanovili 5 000 libier (6 389 €), financie získané nad rámec zbierky využijú na bohatý program hier pre deti a vyučovanie vo vonkajších priestoroch školy. Veľká Británia, ktorej súčasťou je aj Škótsko, pritom v posledných rokov zažíva doslova prisťahovalecký boom - domov tu našlo z Východnej Európy okrem Rumunov a Slovákov aj množstvo Poliakov.