Ženské zastúpenie vo svojej vetve nemali viac ako sto rokov. Zrejme vecou náhody sa v ich klane totiž rodili len samí chlapi. Tradíciu porušila až Michaela (27), ktorá konečne vlani porodila princezničku Michaelu Emu. Radosť, ktorú v rodine prežívajú, je neopísateľná. No to, že v ich prípade ide o raritu, sa dozvedeli až po tom, ako si prečítali podobný príbeh z Ameriky. Ich príbeh o mužských potomkoch je však ešte o niečo dlhší.
Neuveriteľných 111 rokov trvalo, kým sa v rodine Paragiovcov mohli tešiť aj zo ženského potomka. Tomuto rodinnému klanu totiž kraľovali donedávna len samí chlapi. Poslednou Paragiovou bola Mária, ktorá sa narodila ešte v roku 1904. Odvtedy náhoda a osud nedopriali viac ako storočnicu žiadnej žene v tejto rodine tešiť sa z dievčatka a kupovať ružové vecičky.
„Môj pradedko Ferencz mal dve dcéry a syna Theodora. Mladšia bola Mária, ktorá bola vlastne poslednou rodenou Paragiovou. Jej rodinu vyvraždili v bývalej Juhoslávii, tehotná a s podlomeným zdravím sa vrátila do Lučenca. Zomrela veľmi skoro ako 48-ročná. Po nej sa už do našej rodiny rodili iba samí muži,“ popisuje zaujímavú históriu Teodor (33).
Jeho starký Theodor († 74), ktorý bol prvým profesionálnym futbalistom v Lučenci, mal iba jediného syna, tiež Teodora († 54). Ten sa mu narodil už v pokročilom veku. „Vyzeralo to, že náš rod vymrie a nebude mať nasledovateľa. Napokon v 49 rokoch sa starému otcovi narodil jediný syn – môj otec,“ ozrejmuje Paragi, ktorý má ešte jedného brata Radoslava (30). Spoľahnúť sa teda podľa neho mohli vždy len na to, že ich rod určite nevymrie po meči.
Prelomili rodinnú tradíciu
Theodorovi aj jeho bratovi manželky priviedli na svet tiež synov. Ako tvrdia, nebolo to žiadne prekvapenie. Šok nastal, až keď Theodorova žena Michaela (27) po prvom synovi porodila vytúženú princezničku. „Nechceli sme dopredu vedieť pohlavie dieťatka. Nikto tomu nemohol spočiatku uveriť. Keď sa narodila malá Michaela Emka, zavládla v rodine obrovská radosť, že konečne pribudla rodená Paragiová. Najviac sa z dievčatka tešila manželova mama,“ hovorí s úsmevom Michaela.
Dvojnásobná mamička sa domnieva, že Paragiovci chceli mať veľmi zástupcov svojho rodu, a preto sa do rodiny rodili iba samí chlapci. „Manželov dedo mal syna veľmi neskoro a bol jedináčik, tak asi ovplyvnil smerovanie rodu,“ so smiechom hovorí Miška, ktorá sa postarala o porušenie vyše storočnej tradície. Bola by šťastná, keby sa do rodiny narodili aj ďalšie dievčatká.
Pohlavie je vec náhody
"To, či bude dieťa chlapec, alebo dievča, ovplyvňuje len a len muž. Spermie s chromozómom X majú inú pohyblivosť ako s chromozómom Y. Selektovať však pohlavný styk pred ovuláciou, ak chce pár chlapčeka, a po ovulácii, ak chce dievčatko, je len fáma. Podobne ako vyrátavanie podľa dátumov. Ovplyvniť pohlavie potomka sa dá predimplementačnou genetickou diagnostikou, keď sa vyšetrením embryí pred vložením do maternice dá zistiť, či ide o chlapčeka, alebo o dievčatko. V mnohých krajinách sa výber pohlavia týmto spôsobom deje bežne. U nás je to teoreticky možné, ale páry s takouto požiadavkou ani nechodia, dnes je problém vôbec dieťa splodiť, nieže vyberať si, čo chcete. Ak sa teda v nejakej rodine vyskytujú sto rokov len mužskí potomkovia, je to len vec náhody," hovorí Peter Krajkovič, gynekológ Sanatória Helios.
Americký sen
Po 102 rokoch sa v ich rodine konečne narodilo dievčatko. Posledný potomok nežného pohlavia sa u Ashtony Underhal objavil v roku 1914. Celé desaťročia tu totiž ženy rodili len chlapcov. Zmena prišla ako blesk z jasného neba! Dvojnásobná matka Ashton porodila 12. apríla, a keď zistila pohlavie svojho bábätka, ostala v šoku.
Aj keď v kútiku duše verili, že ďalšie dieťatko by mohlo byť dievča, veľké nádeje do toho nevkladali. Teraz si však rodičia na rukách pestujú svoju princeznú. „Každý dúfal, že to bude dievča. Ani som nevedela, ako vyzerá pravé dievča Underhalovcov,“ cituje šťastnú ženu britský The Sun. Celá rodina je z dievčatka unesená, no najlepšie to vystihol starý otec. „Vytvorenie dokonalosti trvalo viac ako sto rokov. Je nádherná,“ uzavrel šťastný muž.