A práve tomu sa v posledných týždňoch začalo na Slovensku dariť. Len minulý týždeň sa nakazilo až 23 000 ľudí, chorobnosť tak stúpla až o 60 %. Najväčšia je pritom u detí v predškolskom a školskom veku. Ako sa chrípke možno vyhnúť, a čo robiť, keď už ochoriete?
Chrípka sa šíri vzduchom kvapôčkovou infekciou - kašľaním a kýchaním, ale nakaziť sa môžete aj dotykom predmetu, ktorého sa dotýkala infikovaná osoba. Dbať by ste preto mali hlavne na to, aby ste sa čo najmenej zdržiavali v preľudnených a zle, alebo vôbec nevetraných priestoroch.
Ale pozor! Nezameňte si chrípku s prechladnutím. To, na rozdiel od chrípky, väčšinou nespôsobuje vážne komplikácie. Ak sa náhle cítite nevládni, bolí vás celé telo, teplomer ukazuje vysokú teplotu, podľa všetkého máte chrípku. Zalezte čo najskôr do postele, snažte sa vypotiť a prijímajte čo najviac tekutín. Lekári však upozorňujú: Nie vždy si chrípkové ochorenie vyžaduje antibiotiká. Chrípka je vírusové ochorenie a antibiotikami sa liečia len jeho sprievodné komplikácie. Tými môžu byť napríklad zápal priedušiek, zápal prínosových dutín, stredného ucha či zápal hrdla. Zdravý jedinec sa z chrípky zotaví bez väčších komplikácií za pomoci liekov proti teplote a bolesti. A hoci k ohrozeným skupinám patria hlavne deti, nežiadajte od lekára za každú cenu pre svojho potomka hneď antibiotiká. Ich nadmerné užívanie totiž môže spôsobiť rezistenciu na ne. V praxi to znamená, že nabudúce by mu už nemuseli zabrať a mohli by spôsobiť ďalšie komplikácie.
AKO SA NENAKAZIŤ?- nezdržiavajte sa na preľudnených miestach (divadlá, kiná)
- zvýšte príjem vitamínov, ovocia i zeleniny
- snažte sa otužovať a nezabudnite na pohyb
- vhodne sa obliekajte
- zaočkujte sa; dá sa tak urobiť i v čase zvýšenej cirkulácie vírusov chrípky; v takom prípade však nemožno zaručiť, že neochoriete, keďže tvorba protilátok trvá 10 až 14 dní