V zariadení, ktoré má unikátne a svetové minerálne pramene, v súčasnosti viaceré budovy chátrajú. V minulosti Sliač navštívili mnohé významné osobnosti a momentálne sa kúpele skloňujú v súvislosti s Robertom Ficom. Ide totiž o jedno zo zariadení na Slovensku, kde by mohol premiér absolvovať rehabilitáciu po operácii.
Vo svete sa nachádzajú len tri miesta s podobným zložením liečivej minerálnej vody, ako majú Kúpele Sliač, a to Argentína, Austrália a Španielsko. Svetovým unikátom je minerálna voda s vysokým podielom CO2 a vzácnou izotermickou teplotou 33,2 °C, ktorá zaručuje maximálne liečivé účinky pri vysokej koncentrácií CO2 (98,56 %). Kúpele boli obľúbené najmä v 19. a začiatkom 20. storočia. Termálna voda pomáhala aj zraneným vojakom a partizánom počas SNP.
S Kúpeľmi Sliač, ktoré sú známe vďaka liečbe srdca, ciev a pohybového ústrojenstva, to išlo dole vodou už od čias, ako sa ich v roku 1995 zmocnil Mečiarov minister zdravotníctva Viliam Soboňa. Priamo v týchto kúpeľoch, ktoré majú liečivé pramene s vysokým obsahom oxidu uhličitého, si luxusne prerobil tri služobné byty. Neskôr, počas rokov sporov štátu s privatizérom Soboňom, kúpele pomaly chátrali. V súčasnosti by potrebovali veľkú investíciu.
Okrem Kúpeľného domu funguje z viacerých hotelov a ubytovní už len pavilón Palace. Aj kúpeľný hosť František zo Senice smúti za ich zašlou slávou. „V minulosti patrili medzi špičku slovenského kúpeľníctva. Dokonca sa tu liečili aj deti po operáciách srdca, vybudovalo sa kino a veľa atrakcií pre spoločenský a kultúrny život, teraz nič. Je to smutné,“ povedal František.
V poslednom čase sa práve Sliač spomína ako jedna z možností, kde by mohol premiér absolvovať rehabilitáciu po operácii. Či sú v kúpeľoch, kde je väčšinovým vlastníkom štát, na prípadný pobyt premiéra pripravení, sme sa nedozvedeli. Z vedenia kúpeľov sa nám pre zaneprázdnenosť do uzávierky nevyjadrili.
Sliač krok za krokom
1243: najstaršia písomná zmienka o termálnych prameňoch
1657: postavili prvé sanatóriá
19. a 20. storočie: zlaté časy kúpeľov
1946, 1970: výstavba nových kúpeľných budov
1995: kúpele získal Viliam Soboňa
1999: Fond národného majetku SR kúpele Soboňovi odobral
Liečili sa tu prominenti
Pôsobilo a liečilo sa tu veľa osobností, napríklad uhorský panovník Matej Korvín, srbská kráľovná Natália, Andrej Sládkovič, P. O. Hviezdoslav, Vlasta Burian či Ľudovít Fulla. Kúpele navštívila aj spisovateľka Božena Němcová. Podľa povery získala práve tu námet na rozprávku Soľ nad zlato, príbeh jej mala vyrozprávať miestna slúžka.
Je to hanba
Janka Čilíková (37), Banská Bystrica
- Stav, v akom sú kúpele, je žalostný. Je to hanba, ako to tu chátra a pritom je to také pekné miesto.
Alžbeta Sujová (19), Sliač
- Môj prastarký tu bol riaditeľ a je to veľká škoda, že takto skončili. Mali by to zveriť do rúk kompetentným, nech sa to začne rozvíjať.
Ivan Varnikov (23), Sliač
- Toto vyzerá ako obrovské tunelovanie. Asi to chcú všetko zrušiť a zostanú iba lukratívne pozemky. 30 rokov sa tu nič nezmenilo.
Pavilón Palace
Bratislava