Informovali o tom v piatok talianske námorné sily. Táto správa naznačuje, že počty migrantov sa s príchodom teplejšieho počasia zvyšujú. Námorné sily uviedli, že pri desiatich operáciách bolo zachránených 1759 migrantov, a to za pomoci talianskeho námorníctva, pobrežnej stráže a finančnej polície, ako aj agentúry Frontex na ochranu vonkajších hraníc EÚ a humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc (MSF).
Talianska fregata Grecale vezie zachránených migrantov do sicílskeho prístavu Augusta, kam podľa očakávania pricestujú v sobotu dopoludnia. Námorné sily to uviedli vo vyhlásení, v ktorom však nespomenuli podrobnosti o štátnej príslušnosti migrantov. Vďaka najnovším migrantom zachráneným v Sicílskom prielive stúpne celkový počet migrantov, ktorí sa zatiaľ tento rok priplavili na člnoch do Talianska, na vyše 30.000, čo je mierny nárast v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2015, napísala tlačová agentúra Reuters.
Humanitárne organizácie tvrdia, že morská trasa medzi Líbyou a Talianskom je teraz pre žiadateľov o azyl smerujúcich do Európy hlavnou trasou - po tom, ako dohoda EÚ s Tureckom dramaticky spomalila prúd migrantov z Turecka do Grécka. Predstavitelia EÚ sa však obávajú, že počty ľudí pokúšajúcich sa preplaviť do južného Talianska stúpnu, keďže podmienky pre plavbu sa v teplejšom počasí zlepšujú.
Od začiatku minulého roka prišlo do Európskej únie vyše 1,2 milióna arabských, afrických a ázijských migrantov, ktorí utekali pred vojnou a chudobou vo svojich krajinách. Väčšina ľudí, pokúšajúcich sa doplaviť do Talianska, vyráža z pobrežia nepokojnej Líbye na nestabilných rybárskych loďkách alebo nafukovacích člnoch a smeruje na taliansky ostrov Lampedusa, ktorý sa nachádza v blízkosti Tuniska, alebo na Sicíliu. Talianska pobrežná stráž však v stredu oznámila, že zachránila 42 migrantov z plachetnice pri pobreží Apúlie, v juhovýchodnom "opätku" pevninského Talianska.