Podľa Úradu na reguláciu sieťových odvetví treba trhu s plynom pomôcť. Odborníci sa však zhodujú, že úradné zníženie cien je skôr vládnym marketingom a najväčším problémom je SPP, ktorý má nevýhodnú zmluvu na dodávku plynu z Ruska. Ten je drahší, ako sa dá kúpiť inde. Naposledy tak nízke ceny za plyn videli Slováci v roku 2006. „Cena plynu určite pôjde ešte dole,“ vyhlásil hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.
Kedy a o koľko, však už nechcel povedať, lebo práve teraz prebieha cenové konanie a dodávateľom plynu sa to nepozdáva, keďže sa im znížia zisky. Podľa odborníkov by sa cena mohla znížiť asi o tri percentá. „Situáciu na svetovom trhu s plynom umožňuje zníženie cien pre domácnosti, čo sa však nestalo,“ vysvetlil Igaz, prečo sa úrad pustil do znižovania cien plynu. Podľa ÚRSO sa tak ukazuje, že trh s plynom na Slovensku nefunguje, ako by mal.
Odborníci tvrdia opak
S tým však nesúhlasia oslovení odborníci. „Nie je celkom pravda, že by trh s dodávkou plynu nefungoval, keďže podniky menia dodávateľa aj každý rok, vďaka čomu šetria nemalé peniaze. Problémom je pasivita domácností, ktoré výhodnejšiu ponuku nevyhľadávajú, čím nenútia tradičných dodávateľov znižovať ceny,“ tvrdí analytik Jozef Badida z portálu energiaprevas.sk. K nemu sa pridáva Jiří Koudela z dodávateľskej firmy Slovakia Energy, ktorý hovorí, že oni sami výrazne znížili ceny aj bez zásahu ÚRSO.
Problémový SPP
Podľa poslanca SaS a odborníka na energetiku Karola Galeka je problémom štátny Slovenský plynárenský priemysel. „Ten má asi 65 % trhu s domácnosťami, ale zároveň má nevýhodnú zmluvu s Rusmi, kde sú ceny plynu vyššie ako na svetových trhoch,“ hovorí Galek s tým, že v segmente domácností je dlhodobo stratový práve pre ruský kontrakt.
Úradné znižovanie cien cez ÚRSO je podľa Galeka skôr politickým marketingom vlády. Minister hospodárstva Peter Žiga, pod ktorého SPP patrí, nechcel uviesť, či nižšie ceny plynu nezhoršia hospodárenie štátneho podniku. „Ide o špekulatívnu otázku,“ konštatoval jeho hovorca Maroš Stano.
V lete druhé kolo vratiek
Koncom januára štát začal vyplácať príspevok na plyn. Zhruba z 1,4 milióna domácností si poštový poukaz neprevzalo 73-tisíc. Niektorí nemali aktualizované adresy trvalého pobytu alebo sa na nahlásenej adrese nezdržiavajú, ďalší medzičasom zomreli. Ministerstvo hospodárstva plánuje druhé kolo v letných mesiacoch. Príspevok patrí každému, kto mal k 1. 11. 2015 zmluvu o dodávke plynu, jeho výška je od 10 do 165 eur.