Schôdzka sa podľa šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova skončila bez jednoznačného odkazu, či obe strany dospeli k významnejšiemu posunu v otázke riešenia územných sporov, ktoré zatieňujú bilaterálne vzťahy Moskvy a Tokia od druhej svetovej vojny, informuje agentúra AP.
Obaja lídri po rokovaní "potvrdili pripravenosť viesť intenzívny politický dialóg", uviedol Lavrov s tým, že v júni sa budú konať na úrovni námestníkov ministrov zahraničných vecí konzultácie ohľadom mierovej dohody. Abe vyvíja tlak na posun v spore o južné Kurily, známe v Japonsku ako Severné teritóriá, ktoré sú pod kontrolou Ruskej federácie. Spor o tieto odľahlé ostrovy bráni obom krajinám formálne ukončiť vojnový stav spred 70 rokov.
Po druhej svetovej vojne boli totiž všetky Kurilské ostrovy včlenené do bývalého Sovietskeho zväzu, pripomína agentúra TASS. Japonsko si však nárokuje na niektoré z nich - Iturup, Kunašir, Šikotan a podskupinu Habomajské ostrovy. "Abe potvrdil svoje pozvanie prezidenta Putina (na návštevu Japonska). Prezident a premiér hovorili o detailoch tejto návštevy vrátane konkrétnych dátumov," spresnil Lavrov. Šéf Kremľa zasa pozval japonského ministerského predsedu na druhý ročník Východného ekonomického fóra, ktoré sa uskutoční 2.až 3. septembra vo Vladivostoku.