Starší obyvatelia hovoria, že v domčeku skutočne fungovala galantéria, rovnako ako vo filme. Jeho podoba sa zachovala už len na starých fotografiách, drobná stavba totiž padla za obeť komunistickej výstavbe. Na jeho mieste dnes stojí pošta.
Málokto z Humenčanov tuší, že prozaik Ladislav Grosman nachádzal inšpiráciu k slávnemu filmu práve v ich meste. Pamätníci o obchodíku vedia z rozprávania svojich rodičov. „Mama ten obchod poznala. Spomínam si, že mal malý výklad a viedli doňho tri schodíky,“ vraví Marián Haľko, ktorý vlastní zbierku dobových fotografií a pohľadníc. Na jeho vyobrazení z roku 1914 je dokonca čitateľný nápis Schvarz Roza.
Práve táto majiteľka obchodu mohla inšpirovať Grosmana pri písaní novely, na základe ktorej vznikol scenár Obchod na korze. Podľa Humenčanov predávala gombíky a galantérne drobnosti rovnako ako vdova Lautmannová vo filme. „Celý dej sa podľa mňa odohráva v Humennom, jasným odkazom je jedna replika. V nej na otázku, kde je kráľ, odpovedali, že išiel na ryby na Laborec. Ten tečie cez Humenné,“ hovorí amatérsky historik Michal Kirschner.
Nepodarilo sa mu zistiť, aký osud postretol obchodníčku Rozu Schvarz, neskôr však v jej domčeku fungovala parfuméria. V 60. rokoch padol za obeť komunistickej výstavbe, dnes stojí na jeho mieste pošta. Zabudnutú históriu spojenú so smutným príbehom obchodu na korze pripomína v centre mesta len nevýrazná pamätná tabuľa venovaná Grosmanovi.