Planéta Merkúr totiž prechádzala popred Slnko. Ide o naozaj vzácny astronomický jav, pretože sa to stane iba 13-krát za storočie. Nebeské divadlo sledovali nadšenci astronómie už od poludnia. „Planéta Merkúr je pred slnečným diskom, premieta sa naň a vidíme to ako malý čierny kotúčik,“ povedal nám Pavol Rapavý z hvezdárne pri Rimavskej Sobote. Tento jav podľa neho nastáva 13- alebo 14-krát za storočie.
„Ide o akési maličké zatmenie. Len to teleso, ktoré sa dostane na spojnicu Zem - Slnko nie je Mesiac, ale planéta Merkúr,“ vysvetľuje Rapavý. Naposledy na Slovensku ste na oblohe mohli podobný jav v celom priebehu vidieť 7. mája 2003. Najbližší prechod nastane 11. novembra 2019, no od nás bude viditeľná len jeho prvá polovica. V celom priebehu ho uvidíme až 13. novembra 2032.
Na nebeské divadlo sa so zatajeným dychom pozerali aj čitatelia Nového Času, ktorí si jedinečnú udalosť neváhali aj zdokumentovať. Krzysztof z Trnavy fotil zatmenie foťákom s astronomickým filtrom v hlavnom meste. Čitateľka Milada k svojim fotkám pripísala aj svoje dojmy z planéty. "Takto malilinký bol. Dlhšie som čakať kvôli tej malinkej bodečke nechcela," pochválila sa.
Fakty o najmenšej planéte
- Merkúr je najbližšia planéta slnečnej sústavy k Slnku a zároveň aj najmenšia
- meno má od Rimanov podľa ich boha obchodu a cestovania
- je kamenná s povrchom posiatym krátermi
- jeho priemer je 38 % priemeru Zeme
- obieha okolo Slnka najrýchlejšie zo všetkých planét
- jeho povrch skúmali dve kozmické sondy: Mariner 10 a Messenger
- nemá žiadny mesiac