Bolesť, ktorú mu byrokratická mašinéria spôsobuje, je neopísateľná. S Miladou († 31) neboli manželia a pre jej chorobu nestihli ísť na matriku potvrdiť, že je Tomáškovým otcom. V týchto dňoch zvádza boj nielen o to, aby jeho synček neskončil v ústave, ale aj so svojou svokrou.
Svet sa mu zrútil ako domček z karát. Rastislavovu družku Miladu († 31) odviezli do novozámockej nemocnice v 7. mesiaci tehotenstva. Tam ju zastihla najhoršia správa jej života - nádor nad nadobličkou. Nasledoval predčasný pôrod a boj o dva ľudské životy. Malý Tomáško prišiel na svet 16. apríla o 10. hodine večer, jeho mama zomrela o 12 hodín neskôr. Nestihla si ho ani privinúť...
„Naši lekári sa snažili zachrániť dieťatko i matku, žiaľ, u nej sa to nepodarilo,“ hovorí hovorkyňa nemocnice Ľubica Juríková. Zronený otec dostal po smrti družky ďalšiu bolestnú ranu. „Nielenže mi zomrela moja Miladka, ale nechcú mi dať ani nášho synčeka. Pred jej smrťou sme totiž nestihli spísať, že je náš, a tak vraj nemusím byť jeho otec,“ hovorí so slzami v očiach Rastislav, ktorý má s nebohou aj dcérku Ninku (4).
Test DNA
Nasledovali zúfalé kroky, ktoré mali všetkých presvedčiť, že malý chlapček je naozaj Rastislavov. Na vlastné náklady si dal spraviť test DNA. Hoci výsledky potvrdzujú jeho otcovstvo na viac ako 99 %, postoj nemocnice je neúprosný. „Keďže sme nemali z matriky potvrdenie, že on je skutočne otec, nemohli sme mu ho vydať. No nebol by ho dostal ani tak, lebo dieťa sa narodilo predčasne v 28. týždni. Chlapček u nás ešte nejaký čas pobudne, pretože jeho novorodenecká hmotnosť bola veľmi nízka,“ uviedla Juríková. Rozhodnutie o odmietnutí odovzdania dieťaťa otcovi nemocnica zmení len v prípade, že dostanú oficiálne rozhodnutie.
Deti do Terchovej?
Malý chlapček, ktorý nikdy v živote neuvidí vlastnú mamu, môže skončiť v ústave. To však Rastislav nechce pripustiť, a tak naplno rozbehol boj s úradmi a so súdmi. Do hry však vstúpila aj Miladina mama, ktorá by si obe deti chcela osvojiť. „Chcela by som si ho zobrať do opatery. Mám veľmi rada jeho sestričku Ninku a rovnako budem ľúbiť aj Tomáška. Nechcem, aby ho dali do nejakého ústavu. Keďže Miladku zatiaľ ešte nepochovali, tiež by som chcela, aby odpočívala u nás v Terchovej,“ povedala so slzami v očiach Soňa (56).
So stratou detí sa však Rastislav nechce zmieriť za nič na svete. „V žiadnom prípade nechcem, aby malý Tomáško a Miladkine ostatky šli od nás preč. Verím, že boj o synčeka dovediem do úspešného konca a moju družku pochováme tam, kde budeme všetci traja bývať, teda v Gabčíkove. Ak bude jej rodina chcieť prísť za vnúčatami či na jej hrob, sú vítaní,“ dodal Rastislav.
Sťažnosť na nemocnicu
Boj o syna však nie je jediný, ktorý Rastislav v týchto dňoch zvádza. Má pochybnosti aj o lekárskej starostlivosti, ktorú poskytli jeho milovanej Miladke. „Podľa mňa ju neliečili dobre, bola celá zavodnená. Ich zlý postup mi potvrdili aj ľudia, ktorí tomu rozumejú. Mohli ju operovať po pôrode, no oni ju namiesto toho len pozorovali. Aj preto som to dal celé prešetriť Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Pokiaľ sa zistí, že chybu spravili lekári, budem sa súdiť a žiadať odškodné,“ netají svoje kroky zúfalý muž. Nemocnica svoj postup obhajuje. „Žiadne podanie zatiaľ neevidujeme, no pokiaľ ho dostaneme, určite ho riadne prešetríme,“ uviedla hovorkyňa.
Ako neprísť o dieťa
Juraj Bizoň, právnik
- Podľa zákonnej úpravy sa považuje v takom prípade za otca ten muž, ktorý sa s matkou dieťaťa intímne stýkal v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako 180 a viac ako 300 dní, ak jeho otcovstvo nevylučujú závažné okolnosti. Štandardne sa zabezpečuje v konaní krvná skúška, ktorá preukazuje jeho otcovstvo k dieťaťu s takmer 100-percentnou istotou. Otcovi radím, aby si dal, ak má v ruke výsledok genetických testov, návrh na súd o predbežné opatrenie o zverenie dieťaťa do starostlivosti až do skončenie súdneho konania. To je otázka niekoľkých dní.