Lekári mu zo zdravotných dôvodov neodporúčajú cestu lietadlom. Gorbačov o tom v liste informoval slovenského exprezidenta Rudolfa Schustera.
Mesto Košice udelilo verejné ocenenie Gorbačovovi "za presadzovanie myšlienok slobody a demokracie, za reformné rozhodnutia, ktoré viedli k politickým a spoločenským zmenám". Jeho otec bol počas druhej svetovej vojny v roku 1944 ranený v bojoch pri Košiciach. Udelenie čestného občianstva nositeľovi Nobelovej ceny za mier navrhol exprezident SR a bývalý košický primátor Schuster. V liste Gorbačov vyjadril vďaku Košičanom za ocenenie, ako aj nádej a túžbu prísť do Košíc na miesta, "ktoré sa stali mne a mojej rodine blízkymi".
Gorbačov, ktorý v marci oslávil 85. narodeniny, stál v rokoch 1985-91 na čele sovietskej komunistickej strany, napokon sa stal prvým a posledným prezidentom Sovietskeho zväzu. Pod jeho vedením sa začala reformná politika prestavby (perestrojka) a otvorenosti (glasnosť). Zaslúžil sa o zmiernenie napätia vo svete, skončenie studenej vojny a v konečnom dôsledku o rozpad sovietskeho bloku.
Mestské zastupiteľstvo Košíc mu udelilo čestné občianstvo 14. marca tohto roku. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v piatok 6. mája rozhodla, že mu udelí čestný titul doctor honoris causa v odbore politológia.