Skupina sa v rámci expedície Everest Hard Way vydala na najvyššiu horu sveta, pričom sa na vrchol chcela dostať prelezením náročnej Britskej (Bonningtonovej) cesty. Pri postupe z tábora C2 sa však ocitli v silnej snehovej búrke a navyše ich zasiahla lavína! Akú daň si vyžiadalo vyčíňanie počasia?
Skúseným horolezcom sa podarilo dostať do tábora vo výške 7 200 m n. m. a búrku aj noc prečkali vo svojom stane. V utorok ku skupinke vyrazila štvorica šerpov, ktorých vyviezol vrtuľník do výšky 6 000 m n. m. a následne pokračovali rýchlym výstupom k ich stanu. Celý čas silne snežilo, čo ich výstup komplikovalo. Kryštáliky snehu navyše povrchovo zranili oči Zoltánovi Pálovi, čím sa mu pri zostupe zhoršil zrak. Záchrannú akciu organizovali ich kolegovia zo základného tábora Michal Novota, Roman Pafko a Ján Madarás, ktorý robí v oblasti geologický prieskum a pozorovanie. „Sme spolu v telefonickom spojení. Aj napriek stresu, sú chlapci relatívne v poriadku a v priebehu 24 hodín budú trasportovaní do bezpečia,“ prezradil Madarás.
Podľa horského vodcu Mikiho Knižku mala dvojica šťastie, že situáciu prežila bez väčšej ujmy. „Každý, kto sa vydá na expedíciu do Himalájí do nadmorských výšok nad 6 000 metrov, si musí byť vedomý, že tu reálna záchranná akcia neexistuje. V tejto výške sa končí pre riedky vzduch maximálny dolet vrtuľníka. Môže sa tak spoľahnúť na seba, nanajvýš na kolegov a kamarátov. No ľudské presvedčenie a kamarátstvo vedia niekedy prekonať aj neprekonateľné,“ dodáva.
V týchto dňoch sa v Himalájach nachádza aj ďalšia výprava so Slovákmi - Peter Hámor (51) v utorok napoludnie dosiahol vrchol Manaslu (8 163 m), spolu s rumunským kolegom Horiom Colibasanu. Tretí člen expedície Michal Gabriž sa musel otočiť počas vrcholového útoku. Výstup na ôsmu najvyššiu horu sveta, ktorý sa začal 7. mája, zvládli obaja lezci bez kyslíka a výškových nosičov. Pre Hámora ide už o 13-tu zo 14-tich osemtisícoviek, nestál len na vrchole Dhaulágirí.
Tragická výprava
Aj československá expedícia na Mount Everest v roku 1984 si musela organizovať záchrannú akciu sama. Pri zostupe z vrcholu najvyššej hory sveta sa Juzek Psotka nevrátil do tretieho výstupového tábora. Trojica: Just, Launer, Petrík, ktorá mala v ten deň vyjsť na vrchol, šla pátrať po stratenom kolegovi. Na druhý deň ho našiel Just vo výške 6 700 m n. m. Žiaľ, už mu nebolo pomoci.
Bonningtonova cesta je náročná
Ervín Velič (60), horský vodca:
- Bonningtonova cesta patrí k náročným výstupom a mimoriadne záleží na počasí. Ak je bez snehu, je skoro neschodná, lebo sú tam náročné skalné prahy, z ktorých padajú skalné lavíny. Rovnaký problém však nastáva, pokiaľ v oblasti napadne veľa čerstvého snehu. Najlepšie podmienky sú, ak je cesta vysnežená a je tam tvrdý snehový povrch. No v týchto výškach sa znásobuje každé objektívne riziko mnohonásobne a aj samotný pohyb je náročný.