Spevák v nich rozpráva o krivdách a bezpráví voči svojmu ľudu, tíši horkosť a hnev, spieva o slobode. Vďaka nemu jamajská hudba reggae rozvlnila celý svet. Osud mu však vymeral málo času, Marley zomrel v 36 rokoch.
Spevák, ku ktorému patril dym kónicky tvarovaných cigariet rovnako ako záplava dlhých čiernych dredov, sa stal v časoch svojej slávy prvou rockovou hviezdou krajín tretieho sveta. Jeho hudba dnes zarába milióny dolárov ročne a doska Legend, výber jeho najväčších hitov, je najpredávanejším reggae albumom všetkých čias.
Narodil sa ako Robert Nesta Marley jamajskej černoške a britskému námornému dôstojníkovi 6. februára 1945 v Rhoden Hall na Jamajke. V roku 1962 vydal svoj prvý singel Judge Not. Potom založil spoločne s niekoľkými kamarátmi skupinu The Wailers. Do sveta začali prenikať začiatkom 70. rokov, značný ohlas vyvolala albumu Catch a Fire alebo Burnin 'z roku 1973 s hitmi Stir It Up alebo I Shot the Sheriff, ktorú si vypožičal a následne preslávil Eric Clapton. V roku 1974 sa pôvodná skupina The Wailers rozpadla a Marleyho súbor začal vystupovať pod menom Bob Marley & The Wailers. Najlepšími doskami z tohto obdobia sú Natty Dread (1975) s asi najslávnejším Marleyho hitom No Woman, No Cry.
Marleyho kariéra vyvrcholila koncom 70. rokov. V roku 1977 sa však zranil pri futbale na palci na nohe a lekári zistili, že má melanóm (rakovina kože). Marley odmietol amputáciu, pretože podľa rastafarianizmu "človek musí ostať celý". "Všetko, čo som v živote kedy mal, sú piesne o spáse, piesne o slobode," zaspieval ešte na svojej poslednej doske Uprising z roku 1980 v poslednej skladbe Redemption Song (Pieseň vykúpenie), ale viac už oznámiť nestihol. Zomrel v Miami.