Treba zaviesť, zverejniť a vyhodnotiť kritériá pri prerozdeľovaní zmlúv poskytovateľom zo strany zdravotných poisťovní, cenovo porovnávať nákupy zdravotníckeho materiálu a liekov či vypracovať metodiky dobrého nákupu pre nemocnice. Vyplýva to z prieskumu 16 predstaviteľov štátneho, súkromného a neziskového sektora venujúcich sa reforme zdravotníctva na Slovensku, ktorý organizovala Transparency International Slovensko (TIS) v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku.
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) by mal ako prvé podľa nich prijať opatrenie na zavedenie, zverejnenie a vyhodnotenie kritérií pri prerozdeľovaní zmlúv poskytovateľom zo zdravotných poisťovní. Ku kľúčovým opatreniam patria podľa prieskumu i zverejnenie štandardných diagnostických a liečebných postupov pri práci zdravotníckeho personálu, podrobné a pravidelné zverejňovanie hospodárenia nemocníc či kvalitne zverejnené zmluvy s možnosťou vyhľadávať v nich konkrétne úhrady.
"Ministerstvo zdravotníctva pritom transparentnosť považuje za dôležitú. V programovom vyhlásení vlády v časti o zdravotníctve bolo spomínané až desaťkrát. Celá štvrtina zmienok o transparentnosti z celého programu sa vyskytuje práve v plánoch o zmenách v zdravotníctve," povedal riaditeľ TIS Gabriel Šípoš. Druckerovi ponúkol spoluprácu, napríklad pri zavádzaní protikorupčných opatrení v nemocniciach.
V prieskume sa napríklad vyjadrovali analytik pre zdravotníctvo Dušan Zachar z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy, projektový manažér Inštitútu zdravotnej politiky ministerstva zdravotníctva Martin Smatana, Milan Laurinc zo Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, zástupcovia Slovenskej lekárskej komory, Tomáš Szalay z Health Policy Institute (HPI) či predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský a generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan.