Pre poľské médiá o tom vo štvrtok hovoril niekdajší osobný tajomník hlavy katolíckej cirkvi, v súčasnosti krakovský arcibiskup Stanislaw Dziwisz. Turecký občan Ali Agca, na ktorého bol vtedy vydaný medzinárodný zatykač, postrelil 13. mája 1981 na Námestí sv. Petra pápeža Jána Pavla II. Okolnosti tohto zločinu, predovšetkým fakt, na koho objednávku atentátnik konal, talianske úrady, ale ani poľský Ústav pamäti národa po spoločenských zmenách v krajine jednoznačne nikdy neobjasnili.
Stanislaw Dziwisz, ktorý bol po boku Sv. Otca v momente atentátu, ako aj po prevoze na rímsku kliniku Gemelli pripomenul, že pápež už krátko po atentáte odpustil ešte neznámym páchateľom. Po uzdravení to zopakoval aj verejne v modlitbe Anjel Pána na svätopeterskom námestí a po tretí raz tak učinil pri návšteve Aliho Agcu vo väzení.
Dziwisz, ktorý nechýbal ani pri návšteve atentátnika za mrežami, v tejto súvislosti poznamenal, že z Aliho úst žiadne ospravedlnenie nepočul. Arcibiskup nemá podľa vlastných slov pochybnosti o tom, kto zorganizoval atentát, avšak vzhľadom na pápežovo odpustenie nemieni nikoho obviňovať. Na otázku týkajúcu sa úlohy bulharskej tajnej služby v prípade Dziwisz poznamenal, že tento fakt neznamená, že rozhodnutie pochádzalo zo Sofie. Komunisti videli v osobe poľského duchovného zvoleného za pápeža od počiatku ohrozenie režimu, konštatoval. Osobne sa domnieva, že sa v tom ani nemýlili, pretože aktivity Jána Pavla II. prispeli k pádu marxizmu na celom svete.
Viacerí poľskí historici, venujúci sa skúmaniu kauzy, vo štvrtok pripomenuli, že fakty o čine jednoznačne naznačujú, že ho naplánovali a objednali komunisti, a nie, ako vyplýva z rôznych špekulatívnych verzií americká CIA, vatikánski slobodomurári alebo islamskí extrémisti. Práve tí, ktorí čin naplánovali, stáli neskôr aj za dezinformačnou kampaňou s cieľom zabrániť odhaleniu pravdy o atentáte.