Napísal to denník New York Times (NYT), podľa ktorého by tak z trhu zmizol posledný legálny zdroj liekov používaných pri popravách. Podobné obmedzenia pre predaj svojich výrobkov už presadilo viac ako 20 farmaceutických firiem z Európy a Spojených štátov. Že sa k nim pripojil aj jeden z popredných svetových výrobcov liekov, považuje NYT za míľnik.
Maja Foa z ľudskoprávnej organizácie Reprieve pre NYT povedala, že po oznámení Pfizeru zakázali všetci výrobcovia liekov - schválení americkým Úradom na kontrolu potravín a liečiv (FDA) -, ktoré by sa mohli použiť pri popravách, predaj svojich výrobkov na tento účel "Štáty, ktoré vykonávajú trest smrti, si teraz musia suroviny na výrobu smrtiacich injekcií zabezpečiť v podsvetí," konštatovala.
Diskusiu o treste smrti v USA opäť rozprúdila séria popráv, pri ktorých odsúdení zomierali v bolestiach. Keďže európske firmy odmietajú dodávať lieky pre smrtiace injekcie, experimentovalo sa s nedostatočne odskúšanými zmesami. V dôsledku toho viacero amerických štátov prestalo trest smrti dočasne vykonávať: napríklad v Ohiu nebudú popravovať do začiatku 2017. Navyše sa objavuje stále viac prípadov, keď boli odsúdení na smrť a niekedy aj popravení nevinní ľudia.