Nielen na Slovensku, ale aj na celom svete patrí chronické ochorenie žíl medzi najrozšírenejšie. V pokročilých štádiách ním dokonca trpí viac mužov ako žien. „Prieskum z roku 2014 ukázal, že prítomnosť vysokého krvného tlaku má priamy súvis s príznakmi chronického žilového ochorenia,“ upozorňuje Viera Štvrtinová z II. internej kliniky Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Pri tomto ochorení vzniká poškodzujúci zápal. „Ten môže spôsobiť až vznik vredu predkolenia,“ varuje Štvrtinová. Ak sa chcete otestovať a zistiť viac o tomto ochorení, vyskúšajte webovú stránku www.opuchnutenohy.sk.
Kompresné pančuchy vám zaplatí zdravotná poisťovňa. Máte však nárok len na jeden pár na pol roka. Za lieky, ktoré sa pri zápalovom ochorení žíl užívajú, si však musíte doplatiť alebo zaplatiť plnú sumu. Lacnou záležitosťou nie je ani sklerotizácia - ide o vpichnutie roztoku, ktorý naruší vnútornú vrstvu žily, čím sa vyvolá zápalová reakcia, ktorá spôsobí jej rozpad. Ceny sa pohybujú od 25 do 300 eur, podľa rozsahu aplikácie.
Pri chirurgickom zákroku laserom sa pomocou vysokej teploty uzavrie poškodená cieva bez porušenia jej okolia. Takéto ošetrenie sa začína približne pri sume 250 eur. Novým spôsobom liečby je rádiofrekvencia. Prebieha v lokálnej anestézii. Aplikuje sa pri nej studený fyziologický roztok spolu s anestetikom do okolia žilového kmeňa. Cieľom je kompletné vyradenie nefunkčného úseku kmeňa. Cena pri ošetrení jednej nohy sa pohybuje okolo 700 eur.
Prečo to bolí?
Pacienti, ktorí trpia žilovým ochorením, majú na 70 percent bolesti. Viac ako polovicu trápia pocity opuchu a ťažkých nôh. Nepríjemným príznakom sú aj nočné kŕče, ktoré zabraňujú pokojnému spánku. Nedávne výskumy ukázali, že zápal aktivuje nemyelínové C vlákna. Tie sa nachádzajú v cievnej stene a sú zodpovedné za bolesť.
Príznaky:
• pocit ťažkých nôh
• bolesť pozdĺž žíl
• svrbenie a únava nôh
• pocit napätia a opuchu
• kŕče a bolesti v dolných končatinách
• ťažkosti sa zvýrazňujú počas dňa, v sede a v stoji
• sú intenzívnejšie po teplom kúpeli, počas tehotenstva a pred menštruáciou alebo v čase hormonálnej liečby
Rizikové faktory
• nedostatok pohybu
• sedavý spôsob života
• zamestnanie v stoji
Zaujímavosť: Civilizácie, ktoré nepoznajú sedaciu polohu tela, napríklad obyvatelia tichomorských ostrovov Tokelau a Puka-puka, nemajú problémy s kŕčovými žilami.
Nechajte to na lekára
Po vyšetrení vám všeobecný lekár napíše výmenný lístok k odborníkovi. Angiológ v špecializovanej ambulancii následne urobí ultrazvukové vyšetrenie alebo sonografiu, ktorá presne určí miesto porušenej funkcie žíl. Často stačí len predpísať kompresívne pančuchy a lieky. Ak však tento spôsob nestačí, vykoná sa sklerotizácia, ktorá odstráni rozšírené kŕčové žily, v pokročilých štádiách je potrebný chirurgický zákrok.
Najväčšie mýty
Kŕčové žily sú viditeľné
Už bolesť či opuch nôh sú prvými príznakmi tohto závažného ochorenia. Ide o zápalové, postupne sa rozvíjajúce ochorenie.
Po odstránení chorých žíl ostatné viac zaťažím
Práve neodstránené varixy spôsobujú nárast nových kŕčových žíl, preto treba choré časti žíl odstrániť.
Nohy treba mať stále v teple
Práve teplo spôsobuje rozšírenie žíl. Preto je dobré vyhýbať sa opaľovaniu, horúcim kúpeľom, saune aj používaniu horúcich depilačných voskov.
Pri žilovom ochorení nemôžem športovať
Najprospešnejším cvičením sú chôdza, gymnastika, jazda na bicykli aj plávanie.
Topánky s podpätkom spôsobujú varixy
Nemusí to byť tak. Vhodné nie sú topánky s príliš vysokým podpätkom, ale aj bez podpätku. Najideálnejšie je nosenie obuvi s troj- alebo štvorcentimetrovým podpätkom.
Keď chlopne nefungujú