Aj keď väčšinu sveta svojím výkonom rozcítila, Rusko z jej triumfu poriadne pení. Text skladby je totiž silne politický a vykresľuje útlak tatárskej menšiny počas vlády sovietskeho diktátora Josifa Stalina.
Pieseň 1944, v ktorej počuť okrem angličtiny aj krymskú tatárčinu, verejnosť považuje za silnú výčitku prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Ruské štátne médiá ju pritom už pred časom označili za antiruskú a dokonca podali podnet na jej stiahnutie zo súťaže. Kompetentní zo strany organizátorov však rozhodli, že pieseň neporušila pravidlá, a teda pomocou textu, prejavov či gest nemohla narušiť politickú situáciu alebo uraziť a provokovať, a tak speváčke umožnili s ňou vystúpiť.
Ku kontroverznej skladbe sa po svojej výhre vyjadrila aj Jamala: „Bola by som radšej, keby sa všetky tieto hrozné veci nestali, a dokonca by som bola radšej, keby ani neexistovala táto pieseň,“ povedala uplakaná súťažiaca novinárom po skončení súťaže. Speváčka získala vo finále celkom 534 bodov, čo bol súčet bodovania národných porôt a sms hlasovania jednotlivých krajín. Víťazstvo Jamaly je v poradí už druhým triumfom Ukrajiny v tejto súťaži. V roku 2004 si prvenstvo z tureckého Istanbulu odniesla Ruslana s piesňou Wild Dances.
Slovensko opäť chýbalo
Ani tento rok sa Slovensko prestížnej súťaže nezúčastnilo. RTVS sa už v minulosti vyjadrila, že táto súťaž je pre Slovensko programovo a najmä finančne neúnosná. Naša krajina sa Eurovízie zúčastnila spolu 8-krát. Naposledy v roku 2012, keď nás reprezentoval Miro Šmajda.
Češka Gunčíková pohorela
Napriek prvotnému úspechu zo semifinále a veľkým nádejam sa speváčke Gabriele Gunčíkovej, ktorá reprezentovala Česko piesňou I Stand, vo finále nezadarilo. Počtom bodov 41 bodov skončila na predposlednom, 25. mieste.