Na dne prázdneho bazéna, z ktorého vypúšťali vodu, zbadali krvácajúce mláďatko tuleňa. Na zvieratko bol skutočne smutný pohľad, vyzeralo veľmi zúbožene. Kto môže za to, že tulenia slečna Evi takto trpela?
Jedno z dvoch tuleních mláďat - samička Evi, ktorá prišla na svet pred dvomi rokmi v nemeckom Nordhorne, ležala na dne prázdneho bazéna a telo mala posiate krvavými škvrnami. Červená farba zaplavila aj zvyšky vody pod ňou. Takéto otrasné zábery poslal do redakcie Nového Času čitateľ. „Prečo nezabezpečili náhradnú nádrž, aby predišli zraneniam?“ pýtal sa.
Košická zoo zranenia potvrdila a nariadila vyšetrovanie. „Je nám ľúto, čo sa stalo. Z hľadiska hygieny a aj bezpečnosti tuleňov sa bazén zhruba raz za mesiac musí vypustiť. Sú to ešte mláďatá, ktoré sú dosť fixované na ošetrovateľku a počas vypúšťania ju aj nasledujú. Ich koža ešte nie je dostatočne odolná, preto môže dôjsť aj k povrchovému zraneniu. To sa aj stalo pri takej menšej partnerskej potýčke. Bez vody tulene vydržia aj dva dni. To, či došlo zo strany ošetrovateľky k porušeniu predpisov, sa ešte vyšetruje,“ vysvetlila hovorkyňa zoo Eva Malešová.
Podľa jej slov ošetrovateľka nepríjemnosť ihneď riešila s inšpektorom chovu. Privolali aj veterinára, ktorý zvieratá prezrel. „Nemajú žiadne následky, boli to len škrabance,“ tvrdí hovorkyňa a zároveň priznáva, že 10-ročný bazén potrebuje rekonštrukciu. Náhradný bazén, do ktorého by tulene pri výmene vody dočasne preložili, v Košiciach nemajú, preto plánujú aspoň jeho predelenie.
Tuleň obyčajný
- ide o najrozšírenejšieho plutvonožca
-obýva pobrežné oblasti a ústia riek v polárnom a miernom pásme Atlantického a Tichého oceána.
- dokáže žiť v sladkej i slanej vode. Na súši sa plazí po bruchu, pričom si pomáha prednými plutvami
- vo voľnej prírode sa živí sleďmi, ale aj treskami. Nepohrdne ani chobotnicami či krevetami.
- v dospelosti váži 55 až 130 kg a je dlhý 1,4 až 1,9 m.