Facebook bol totiž v USA obvinený z úmyselného "potláčania" spravodajských tém z konzervatívnych publikácií. TASR o tom informoval generálny tajomník Európskej aliancie tlačových agentúr (EANA) Erik Nylén.
Spoločnosť Facebook popiera obvinenia z politickej zaujatosti a poukazuje na redakčné pravidlá, ktoré podľa nej odrádzajú personál sekcie Trending Topics od uprednostňovania takého či onakého názoru.
"Tieto pokyny ukazujú, že máme celý rad bŕzd a protiváh, ktoré pomáhajú dostať na povrch tie najdôležitejšie aktuálne príbehy bez ohľadu na to, do akého ideologického spektra spadajú," uviedol Justin Osofsky, viceprezident Facebooku pre globálne operácie.
Spoločnosť Facebook zdôraznila, že algoritmy riadia veľa z rozhodovania pre Trending Topics. Doplnila, že nenašla dôkazy o tom, že by niektorí z editorov zámerne manipulovali sekciu s cieľom potlačiť konzervatívny obsah.
Zverejnený dokument Facebooku ukazuje, že po tom, čo algoritmy nájdu na sieti prvé znamenia aktuálnych príbehov, editori sú vyzvaní, aby potenciálne námety doplnili odkazmi na zoznam s desiatimi hlavnými spravodajskými publikáciami. Kritici však tvrdili, že toto ilustruje silný vplyv, aký majú editori na sekciu Trending Topics.
EANA je tradičná stavovská organizácia tlačových agentúr z Európy, ktorej členom je TASR ako jediná slovenská tlačová agentúra. Úlohou aliancie je formulovať, koordinovať a spoločnými silami riešiť výzvy agentúrnej žurnalistickej práce v dynamicky sa meniacich trhových, legislatívnych, technologických podmienkach a v otázkach autorských práv.