Podľa ich slov však napriek niektorým ústupkom boli len kozmetické a za apríl mali nešťastné ženy prísť o nadčasové hodiny. Inšpektorát práce naďalej uskutočňuje kontrolu prevádzok, no ocenil by podnety na konkrétne prevádzky, kde môže dochádzať k porušovaniu predpisov.
Predavačky oceňujú fakt, že sa im upravil pracovný deň, ktorý sa začína pol hodiny pred otváracím časom a končí sa 15 minút po zatvorení predajne. Žiadne veľké veci, ktoré by viedli k ich spokojnosti, to však nie sú. „Podľa zákona má byť prestávka po štyroch odpracovaných hodinách. Ak sme na zmene iba dve predavačky, nedá sa to riešiť, pretože by potom jediná zostala na celý obchod vrátane blokovania, rezania mäsa, kontroly a ďalších vecí,“ podotýka nespokojná predavačka, podľa ktorej by mal zamestnávateľ v niektorých prevádzkach zvýšiť počty pracovníkov.
To však nie je jediný z úskokov, ktorému musia čeliť. Od zamestnávateľa totiž dostali pred niekoľkými dňami oznam, v ktorom ich z dôvodu pripravovaných zmien v dochádzkovom systéme žiada vypísať dochádzky za apríl. „Mali sme podpísať papier, že sme boli v práci menej, ako to v skutočnosti bolo, môže ísť aj o 40 hodín mesačne. Tým bude asi aj nižšia výplata,“ napísala do redakcie Nového Času ďalšia nespokojná predavačka.
Spoločnosť Milk Agro na položené otázky opäť nereagovala, sťažnosťami sa však zaoberá Inšpektorát práce. „Naďalej prebieha mimoriadna kontrola v prevádzkach,“ potvrdila hovorkyňa Národného inšpektorátu práce Slavěna Vorobelová. Inšpektori dostali podnety a niektoré prevádzky navštívili aj na základe iniciatívy ľudí prostredníctvom sociálnych sietí.
Situáciu by uľahčilo, ak by sa ozvali aj ďalší zamestnanci, hoci aj anonymne, a poukázali na porušovanie predpisov v konkrétnej prevádzke. „Pri kontrolách sa zameriavame na prestávky v práci, evidenciu pracovného času či na odpočinok. Výsledky by mali byť známe v júni,“ dodala Vorobelová.