Je vzácnym hosťom medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm - Envirofilm, ktorý odštartoval v pondelok v Bratislave a v Banskej Bystrici. Reč nie je o nikom inom, ako o dáme, ktorá zasvätila celý svoj život zvieratám a prírode, slávnej britskej primátologičke Jane Goodall (82).
Miluje prírodu a vo svete sa považuje za najväčšiu odborníčku na šimpanzy. Taká je vedkyňa Jane Goodall, ktorá v nedeľu pricestovala do Bratislavy, aby sa stala ozdobou tohtoročného festivalu Ekotopfilm - Envirofilm. Jane je známa vďaka štúdiu vzťahov medzi ľudoopmi v pralese v Tanzánii. Ten sa pred 30 rokmi rozhodla opustiť, aby mohla celú svoju energiu venovať práve jej najobľúbenejším tvorom - šimpanzom. Odvtedy cestuje po svete a na žiadnom mieste sa nezdrží dlhšie ako tri týždne.
Keďže na návštevu k nám pricestovala iba na chvíľu a jej program bol veľmi nabitý, Bratislavu si prezrela len spoza okien auta. „V uliciach mesta som vôbec nebola, s výnimkou toho, že som sem pricestovala autom. Bola som však na večeri v reštaurácii na Dunaji,“ povedala Jane. Ako však dodala, vie, že na Slovensku je mnoho krásnych prírodných miest. Podľa informácií Nového Času sa slávna vedkyňa zdrží v Bratislave len do stredy rána.
Čo prezradila o kamarátke Angeline
V dokumentárnom filme Jane´s Journey (Janina cesta) sa slávna vedkyňa stretla aj s krásnou herečkou Angelinou Jolie, ktorá prijala úlohu v tejto snímke. Stali sa z nich priateľky a Nový Čas sa na hollywoodsku krásku spýtal priamo Jane na tlačovej konferencii. „Angelina má vášeň pre ochranu životného prostredia. Najviac sme sa však rozprávali o deťoch utečencov, pre ktoré má Angelina najväčšiu slabosť, a dve si aj adoptovala,“ prezradila Jane.
Život medzi primátmi
Narodila sa v anglickom Bournemouthe.
55 rokov života prežila po boku primátov.
Získala titul PhD. z etológie, je Dámou britského impéria a poslom mieru OSN.
Od roku 1986 cestuje približne 300 dní do roka po celom svete.
Pred 40 rokmi založila Inštitút Jane Goodall na podporu svojej práce v Gombe a na zvyšovanie povedomia o šimpanzoch.