"Ľudsky mi je to veľmi veľmi ľúto, treba povedať, že to bolo urobené absolútne neprofesionálne, dovolím si povedať, že po slovensky na hulváta a nesmie sa to viacej takto opakovať," zdôraznil po dnešnom rokovaní vlády. Myslí si, že kolízna opatrovateľka mala zasiahnuť. "Mala vstúpiť do tohto procesu a trvať na tom, aby akt bol uskutočnený tak, aby nedošlo k nejakej traume, i keď do istej miery to vždy je trauma, ale aby to bolo kultúrne urobené, aby to nebolo v triede pred deťmi, aby bola návšteva vopred ohlásená u riaditeľa školy, aby ten proces bol riadený, aby mal svoju profesionálnu úroveň. Toto bolo veľmi neprofesionálne, doslova laické. Opakujem, na hulváta," uviedol Richter.
O probléme už hovoril s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou (Most-Híd). "Musia sa urobiť nejaké kroky, ktoré budú konkretizovať metodický postup, lebo, bohužiaľ, život bude aj v budúcnosti prinášať takéto okolnosti," skonštatoval. Postup súdneho úradníka komentovať nechcel. Avizoval však, že bude trvať na tom, aby v takýchto prípadoch sociálni pracovníci zabránili výkonu rozhodnutia. "Vždy nám išlo a musí ísť o najlepší záujem dieťaťa, nehovoriac, že istú traumu podstúpili aj deti, ktoré boli v triede," doplnil. Prípad treba preto podľa jeho slov dôsledne prešetriť a prijať z neho závery. "A možno komplexne prijať metodický pokyn, ktorý sa týka aj výkonu súdneho rozhodnutia, to znamená z pozície pracovníkov rezortu spravodlivosti a naši sociálni pracovníci, ktorí budú asistovať tomu výkonu, i keď podliehajú vyššiemu súdnemu úradníkovi, aby mali právo prípadne vstúpiť a zamedziť takému spôsobu," priblížil Richter. Chce, aby sociálni pracovníci museli v takýchto prípadoch zasiahnuť a mali aj istotu, že môžu. V minulosti totiž niektorí za takéto konanie čelili trestnému stíhaniu za prekročenie kompetencií.
Podľa ministerky Žitňanskej je postup vyššieho súdneho úradníka, ktorý odňal dieťa v základnej škole v obci Brehy neadekvátny a neprijateľný. Domnieva sa, že došlo k porušeniu vyhlášky upravujúcej postup v takýchto prípadoch. "Každý, kto robí takýto výkon rozhodnutia, musí zároveň aj vnímať citlivosť prípadu a vzhľadom na okolnosti zabezpečiť ten výkon tak, aby dieťa bolo čo najmenej traumatizované, a, samozrejme, aj okolie, to znamená, aj tie ostatné deti neprišli do styku s pohľadom na takýto výkon," komentovala zákrok úradníka Okresného súdu v Žiari nad Hronom. Žitňanská očakáva, že predseda súdu v tomto konkrétnom prípade vyvodí zodpovednosť. Upozornila, že v mnohých prípadoch sa úradníci zdráhajú robiť takéto výkony súdneho rozhodnutia. "Nie sú niekedy naplnené práva rodičov a zároveň, keď k výkonu dôjde, tak potom sa stane toto," pripustila, že problém môže byť širší.
Z pohľadu ministerky sa preto bude potrebné venovať vzdelávaniu a tréningu sudcov a úradníkov, ktorí majú na súdoch na starosti danú agendu. "Musíme preventívne zareagovať tým, že budeme s týmito ľuďmi veľmi intenzívne pracovať. To je naša úloha," ozrejmila.Žitňanská zároveň oznámila, že jej rezort pripravuje zmeny vo vyhláške, ktorá postup v takýto prípadoch upravuje. Návrh nového predpisu by mala mať v krátkom období na stole a predloží ho do legislatívneho procesu. Ministerka sa chce tiež vrátiť k myšlienke takzvaných rodinných súdov, teda sudcov, ktorí by sa na danú agendu špecializovali. "Je mojím záujmom sa k tejto téme vrátiť a vážne sa jej venovať," uzavrela.