Trpí ňou i nemálo detí. Nie vždy je to však len otázkou životného štýlu. Ide o chronické ochorenie, ktoré potrebuje liečbu. Upozornila na to na tlačovej konferencii v Bratislave Ľubomíra Fábryová, predsedníčka Obezitologickej sekcie Slovenskej diabetologickej spoločnosti (OS SDS).
V Bratislave, Košiciach a Trnave sa koná v sobotu prvý Európsky deň obezity na Slovensku, ľuďom budú k dispozícii odborníci. Určovať budú BMI, zostavovať zdravý jedálny lístok, ukážu tiež cviky a budú hovoriť o bariatrickom zákroku. Lekársky prístup k ľudom s nadváhou treba podľa Fábryovej na Slovensku zmeniť. "Je dôležité rozlišovať dve skupiny ľudí. Zdravých, ktorí potrebujú prevenciu pred nezdravými návykmi, a tých, ktorí trpia ťažkou nadváhou a u nich len zmena životného štýlu nestačí," vysvetlila Fábryová. Pacientom s ťažšou obezitou je často napríklad diabetik s vysokým krvným tlakom, ktorý je ohrozený aj inými pridruženými ochoreniami. Nadváha môže byť podľa nej i spúšťačom niektorých onkologických ochorení. "Nie je preto efektívne, ak sa lieči jeden problém takéhoto pacienta oddelene od ďalších," uviedla Fábryová.
Ak konvenčná liečba neprináša úspechy, je podľa nej dôležité pristúpiť aj k chirurgickému výkonu. "Bariatrická liečba je vhodná u ľudí s morbídnou obezitou. U nás je takýchto ľudí okolo jedného percenta," povedala. Pri tomto zásahu dochádza k zmenšeniu žalúdka, respektíve k zmenšeniu plochy pre vstrebávanie živín z tenkého čreva. Na Slovensku sa tento zákrok od roku 2010 zdravotnými poisťovňami neprepláca. Znížiť počet obéznych chce i štát. Zaviazal sa k tomu v Národnom akčnom pláne v prevencii obezity na roky 2015 až 2025.