Ako sa vyhnúť čiernemu scenáru, ktorý po turnaji pripustil aj Zdeno Cíger, keď hovoril o tom, že národné mužstvo je v najbližších rokoch odsúdené na boj o záchranu v elitnej kategórii? Osobností z rôznych oblastí a úrovní hokeja sme sa opýtali, čo by urobili ako prvé na záchranu nášho klenotu.
Ľubomír Pokovič (56), tréner mládeže HK Ružinov
Už dlhšie mám na srdci jednu vec, písal som aj listy na zväz. Mládežnícke aj mužské súťaže by sa nemali končiť vo februári či marci. Oproti minulosti a aj konkurencii majú naši hráči kratšiu sezónu - strácame na kvalite korčuľovania či palicovej technike. A nie je to vec peňazí, pretože ľad i tréneri sú zaplatení často až do mája. Slovensko je jediná krajina Európy, kde v lige nie je obmedzený počet legionárov, čo tiež limituje priestor pre naše talenty.
Emil Šatan (67), otec majstra sveta
Treba zabezpečiť štátnu podporu pre športovanie mládeže. Špeciálne hokej je drahý šport pre rodičov - treba platiť členské klubu na prenájom ľadu aspoň 100 eur mesačne, k tomu výstroj. Je drahý, chlapci z neho rýchlo vyrastú. Hovorí sa, že pre rodinu je hotové nešťastie, keď chce byť chlapec brankárom – tam to ide do tisícov eur. Niekedy sa prilby, dresy aj chrániče dedili, ale dnes to už tak nefunguje. Pomohli by aj športové školy – keď sme otvorili prvú triedu piatakov v Topoľčanoch, vyrástli z nej Tibor Višňovský, Rado Hecl aj môj Miro!
Peter Neveriš (41), hráčsky agent
Intenzívnejšia a efektívnejšia práca s mládežou. A snaha zapracovať mladých do A-tímov.
František Hossa (61), funkcionár a bývalý tréner reprezentácie
Zmenil by som systém práce s mládežou podľa vzoru Fínska, Švédska alebo bývalého ČSSR. Zaviedol by som opäť centrálnu prípravu mladých hráčov s niekoľkými centrálnymi strediskami a športovými triedami na základných aj stredných školách. V nich by sa pripravovali tí najlepší zo spádových oblastí.
Tibor Hauser (40), tréner mládeže, manažér komplexu LBG Aréna
Okamžite by som zmenil financovanie mládeže do 18 rokov cez špeciálny samostatný účet pod kontrolou štátu – ideálne ministerstva športu. Peniaze na šport by mali ísť z hazardu a stávkovania. V Bratislave pripravujeme komplex LBG Aréna aj s hokejovou halou – štát by sa na tom mohol podieľať bezúročnými pôžičkami, ústretovosťou a oslobodením od byrokracie.
Andrej Miklánek (44), bývalý riaditeľ športového kanála STV 3
Výkony reprezentácie sú reálnym odrazom kvality hokejovej základne. V Kanade je viac krytých ľadových plôch, ako je na Slovensku registrovaných hokejistov – ťažko teda čakať, že dosiahneme podobnú kvalitu. Základ je rozšíriť základňu – a nielen v hokeji. To je alfa a omega. Ako prvé by som teda zvýšil rozsah telocviku na školách a tiež učebné osnovy. Tam sa to celé začína.
Maroš Sýkora (44), rodič hokejistu
Okolo hokeja je veľa kecov, rozbrojov, zloby a už menej roboty. Boj o vedenie zväzu otvorilo Pandorinu skrinku a vypustilo do obľúbeného športu priveľa negatívneho. Rozbroje už uškodili futbalu, krasokorčuľovaniu, takmer pochovali lyžovanie... Zmeniť sa musíme my - fanúšikovia, rodičia, funkcionári, a opäť priniesť do hokeja len pozitívne emócie. Musíme v ňom nájsť radosť, zábavu, potešenie pre deti. A nie čakať zlato z každého turnaja. Ak bude šport deti tešiť, začnú zasa nosiť víťazstvá.