A tam dospeli k osudnému rozhodnutiu, z ktorého mrazí. Lucia (16), Patrícia (14) a Kristína (14) pojedli smrteľné dávky liekov a zapili ich alkoholom. Štvrtá kamarátka Nikolka (14) našťastie lieky neužila. Keď videla, že jej kamarátky upadajú do bezvedomia, privolala záchranku. Vďační rodičia jej so slzami v očiach ďakujú za záchranu ich dcér. Ak by totiž zaváhala len o pár minút, dievčatá by nemali šancu prežiť.
Z ich skutku sú vydesení rodičia, kamaráti, učitelia aj susedia v mestskej časti Martina - Tomčanoch. O takomto desivom spoločnom pokuse o samovraždu zatiaľ nepočul nikto. Štyri kamarátky zo základnej školy sa stretli skoro ráno. Nešli však ani do školy, ani do areálu. Zamierili k Lucii (16) domov. „Videla som ich ísť o štvrť na desať do domu. A o trištvrte hodiny tu už húkali záchranky,“ vraví šokovaná suseda.
Lieky zapili alkoholom
Dievčatá pojedli psychiatrické lieky, jedným z nich bol Medrol, a zapili ich alkoholom. Detský organizmus skolaboval okamžite a jedna po druhej upadali do bezvedomia. Našťastie sa spamätala jedna z nich - Nikolka. „Hovor na tiesňovú linku sme prijali o desiatej hodine dopoludnia. Dve 14-ročné dievčatá boli prevezené na jednotku intenzívnej starostlivosti a jedno 16-ročné na ARO v nemocnici v Martine,“ informoval hovorca záchranárov Jozef Minár. Ak by Nikolka zavolala záchranku o desať minút neskôr, kamarátky by boli mŕtve.
Spolužiakov dievčat správa o tom, že dievčatá skoro zomreli, vydesila. „Takto to nemali riešiť. Ak ich niečo trápilo, mali to radšej niekomu povedať,“ zhoduje sa väčšina z nich. Detská školská psychologička pripustila, že mohlo ísť aj o neuváženú frajerinu a deti podcenili účinok tabletiek. Dievčatá boli pritom v škole známe ako veselé a neproblémové.
Najťažší šok pre rodičov
Mama jedného z dievčat Jana (35) sa zrútila. „Moja dcéra mi povedala, že chcela spáchať samovraždu a že svoj čin neľutuje,“ hovorí so slzami v očiach. „Trpí depresiami už rok, aj kvôli ťažkej rodinnej situácii chodíme k lekárke. Hneď sme doma začali veci riešiť tak, aby sa mohla vrátiť do iného prostredia. Ďakujem Nikolke za záchranu života mojej dcéry,“ hovorí zronená matka.
Dievčatá o život bojovali v martinskej nemocnici do stredy. Po tom, ako ich stav stabilizovali, ich hospitalizovali na psychiatrickom oddelení. „Sme šokovaní. Toto si história našej školy nepamätá,“ povedala riaditeľka Súkromnej základnej školy pre žiakov s vývinovými poruchami učenia Ľubica Hlavatá. Prípadom sa zaoberá aj polícia.
Viac detí sa v samovražde podporí
Miron Zelina, psychológ a pedagóg
- Stúpa počet detí, ktoré takéto niečo urobia. Začína to na jemných formách sebapoškodzovania, ako je rezanie si do kože, či vytrhávanie vlasov, a končí sa to až samovraždou. Tie deti nevedia presne povedať motív svojho činu. Celkovo sa dá povedať, že im chýbajú zábrany a pud sebazáchovy. Agresia sa v poslednom období zvyšuje, môže byť za tým beznádejnosť či protest. Práve v období puberty sú deti frustrované. Riešia, čo bude ďalej s ich životom, čo budú robiť, a vyjde im z toho, že sa neoplatí žiť.
A keď sa ich dá dokopy viac, posilnia sa v tomto pocite a potom sú odhodlanejšie. Nie je to len o osobnosti dieťaťa. Vplývajú tam spoločensko-kultúrne faktory. Aj v minulosti boli deti týrané a chudobné, ale toľko prípadov sebapoškodzovania a samovrážd sme neevidovali. Jedinou prevenciou je zmena školského systému. S deťmi sa treba rozprávať o tom, čo prežívajú a otvorene o všetkom hovoriť. Nepodceňujte deti, že sú ešte malé a nič nevedia. Všetko s nimi preberajte, doma, v škole i v médiách.