Snažili sa presvedčiť ministerstvo životného prostredia, aby im poskytlo veľkú loď Ondava, ktorá je pomenovaná po rieke tvoriacej Domašu. Sľúbili im však len malú bárku pre 25 ľudí s odôvodnením, že Ondava je prenajatá.
Predstavitelia samosprávy a občianskych združení, ktoré sa usilujú vrátiť k nádrži život, sa potešili aj malej lodi. „Teraz sme však zistili, že zmluvu o prenájme Ondavy podpísal Slovenský vodohospodársky podnik len tesne pred voľbami s istou súkromnou spoločnosťou za veľmi zvláštnych podmienok,“ uviedol za chatárov Milan Petrík a pokračoval: „Súkromníci zaplatia mesačne za prenájom len 1 133 €. V tom je už zarátaných aj 7 hodín plavby. Zato však od štátu na revanš dostanú pohonné látky, 4 členov posádky a podnik zabezpečí aj údržbu lode. Ak sa pokazí, musí zabezpečiť náhradnú loď. Štát platí dokonca aj poistku.“ Chatári si myslia, že štát by mal podporiť chudobnejšie regióny.
„Na Dunaji, kde je teraz umiestnená Ondava, pláva ešte minimálne jedna ďalšia štátna loď a asi tucet súkromných. My nemáme ani jednu,“ povzdychla si Martina Timková z obce Kvakovce, ktorá má na starosti rozvoj cestovného ruchu na Domaši. Veľká loď by Domaši pomohla aj tým, že by dokázala k sebe priblížiť strediská, ktoré sú rozhádzané po celej nádrži. Kým autom je vzdialenosť medzi najvzdialenejšími 28 km, loďou to je 7-8 km.
Minister dá zmluvu preveriť
Petra Stano Maťašovská, hovorkyňa ministerstva
- Predchádzajúce vedenie ministerstva avizovalo, že vyvinie úsilie, aby sa na Domašu vrátilo menšie plavidlo. Nepočítalo s loďou Ondava. Spájanie lode Ondava s jej presunom na Domašu je preto nepochopiteľné. Minister László Sólymos nevylučuje, že sa na Domašu v budúcnosti vráti väčšie výletné plavidlo. Efektívnosť zmluvy na prenájom lode Ondava dá preveriť.