Minister školstva Peter Plavčan (55) absolvoval sériu rokovaní o požiadavkách slovenských učiteľov, no spoločnú reč nenašli. Pedagógovia vidia problém najmä v otázke svojich platov. Ministerstvo sľubuje navýšenie o šesť percent, no učiteľské organizácie žiadajú jednorazové navýšenie platov až o jednu štvrtinu. Zástupcovia Nových školských odborov aj Iniciatívy slovenských učiteľov však nechcú len zarobiť.
Navýšenie platov o šesť percent s tým, že v roku 2017 zostanú mzdy rovnaké, mnohí zástupcovia učiteľov považujú za nedostatočné. „Je to výsmech učiteľov a ich požiadaviek, pričom nikto nevie vysvetliť, prečo nie je možné navýšiť platy o požadovaných 25 percent,“ hovorí Branislav Kočan z ISU. Hlavným dôvodom takéhoto vysokého nárastu platov má byť aj zatraktívnenie povolania pedagóga pre mladých. Ponúkané navýšenie však podľa Ľudovíta Sebelédiho z Nových školských odborov nič nezmení. Okrem navýšenia platov učitelia požadujú aj celkový nárast financií, ktoré putujú do regionálneho školstva. Pedagógovia chcú pridať minimálne 400 miliónov eur, z ministerstva konkrétnu odpoveď nedostali. Ministerstvo zatiaľ ani nenaznačilo, či by bolo ochotné učiteľom pridať viac ako šesť percent.
„Momentálne sa pripravuje návrh zákona, podľa ktorého sa budú upravovať tarifné tabuľky,“ povedal minister Plavčan s tým, že konkrétnosti chce nechať na odbornú komisiu. Zástupcovia učiteľov však odkazujú, že sú pripravení aj na tvrdšie riešenia. „My sme vždy pripravení urobiť nejaké protesty a ak budú ľudia, protesty a štrajky sa budú opäť organizovať,“ odkazuje Sebelédi. Okrem financií sa zmeny chystajú aj v systéme vysokého školstva. Na Slovensku je na vysokých školách dlhodobo veľa študentov. Obmedziť sa majú aj pedagogické fakulty, ktoré vychovávajú nových učiteľov. Plavčan pripustil, že niektoré školy alebo odbory zaniknú. „Hovoríme o obmedzení prijímania na študijné odbory,“ vysvetlil minister školstva.
Čo chce zmeniť ministerstvo
1. zvýšiť platy pedagogických a odborných pedagógov učiteľov a vysokoškolských pedagógov od 1. 9. 2016 o 6 %. Neplatí pre nepedagogických zamestnancov.
2. pripraviť novelu zákona o financovaní a v rámci nej okrem iného riešiť problematiku financovania prvého stupňa ZŠ
3. zmapovať situáciu v oblasti kapacít materských škôl a pripraviť návrhy na ich rozširovanie
4. zánik niektorých škôl alebo odborov, obmedzenie študentov aj pedagogických fakúlt
Čo požadujú učitelia
- Zvýšenie platov o 25 % a od roku 2017 každý rok o 10 %
- Navýšenie rozpočtu na vybavenie škôl o 400 miliónov €
- Zmena kreditového systému hodnotenia učiteľov