V Číne sa nesmierne často objavujú prípady krutosti na deťoch v športových školách. Príprava na olympijské hry často zahŕňala bitky a ani vyčerpávajúce tréningové režimy nie sú v krajine ničím neobvyklým. Nové reformy by mali priniesť zmenu režimu na športových školách. V krajine je 2183 škôl, ktoré trénujú až 95% olympionikov.
K zmene tréningového režimu ich neviedla snaha o zlepšenie podmienok športovcom, ale nízky záujem rodičov o športové školy. Pre svoje deti uprednostňujú skôr kultúre vzdelanie, pri ktorom nehrozí kruté zaobchádzanie.
"Množstvo študentov sa znížilo, pretože spoločnosť dáva prednosť kultúrnemu vzdelaniu. Rodičia už nie sú ochotní posielať svoje deti do športových škôl, aj keď zvládnu vstupné skúšky," vysvetlila sekretárka výboru Pudong New Area, Huang Qin.
Debaty o možnej zmene športového režimu v krajine sa objavili po olympijských hrách, ktoré sa uskutočnili v Pekingu v roku 2008. Sťažnosti bývalých športovcov donútili vládu prijať 23 dokumentov, ktoré sa týkajú športového vzdelania. Reforma sa presadzuje v krajine veľmi ťažko. Hlavným rozdielom je obmedzenie tréningov. Študenti majú po novom cez týždeň bežné vyučovanie a cez víkend cvičia.
Bývalý profesionálny športovec Wang Linwen (25), ktorý reprezentoval provinciu Shanxi v bojových umeniach, povedal, že pre budúce generácie je dôležitá každá zmena, aj keď je malá.