Bývalý študent Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity to dotiahol naozaj ďaleko. Keď mu na základe návrhov Slovenskej komunity v Austrálii prišla ponuka na prácu konzula, spočiatku ani len netušil, čo táto práca obnáša a myslel si, že ambasádorka len žartuje, no opak bol pravdou. Slováci nemali zastúpenie v Perthe, a tak si úradné záležitosti museli chodiť vybavovať do Canberry, ktorá je vzdialená 3 700 kilometrov. Celkom pekná štreka, však?
Málokto však vie, že honorárny konzul he v podstate dobrovoľnícka funkcia. Všetky cesty a chod kancelárie si musí dotyčný človek hradiť sám. Konzula Pavol robí popri zamestnaní. A čo je jeho úlohou. Okrem pravidelného vybavovania dokumentov, dokladov a podobne sa zaoberá aj iným. "Mal som už aj prípady, keď boli slovenskí občania zadržaní austrálskymi imigračnými alebo policajnými orgánmi a následne vyhostení z krajiny," priznáva Pavol situácie, ktoré musel riešiť.
Pavol má 4 deti, ktoré rozprávajú plynule po slovensky aj anglicky. Darí sa mu aj v práci, kde vyvíja biznis softvér, ktorý používajú firmy na celom svete. Čo si Pavol myslí o Slovákoch? Slovensko a Slováci sú úžasní ľudia s vynikajúcim potenciálom. Máme toho veľmi veľa čo ponúknuť sami sebe a svetu. Mojim snom je dožiť sa dňa, keď sa Slovensko zbaví korupcie, človek si bude vážiť človeka a ako národ budeme hrdí na to, že sme Slováci. Verím, že aj mojou prácou v malej miere pomôžem naplniť tento sen," nádejá sa Pavol. A Slovákom, ktorí si idú za svojimi snami odkazuje jediné. "Keď ti niekto povie, že to nie je možné, tak treba vedieť, že to nie je možné pre neho a nie pre teba. S úctou k ľuďom a statočnou, dobre odvedenou prácou vám svet padne k nohám," dodáva na záver.