Navrhuje to podpredsedníčka NRSR za SaS Lucia Nicholsonová, ktorá na piatkovom rokovaní výboru hovorila nielen o prípade sedemročného Marca z obce Brehy v okrese Žarnovica, ale aj o podozreniach v ďalších desiatich prípadoch. O prieskume rozhodnú poslanci v utorok ráno, ako aj o tom, či ministerstvá práce a spravodlivosti predložia výboru v júni informácie o systémových zmenách. Nicholsonová nechce, aby poslanci preverovali súdne rozhodnutia, iba aby si pozreli videozáznamy z podozrivých prípadov. "Nebudeme skúmať rozhodnutia ako také, ale výkon rozhodnutia. Materiálom bude audiovizuálna nahrávka. Každý príčetný človek vie na základe videozáznamu zhodnotiť, či išlo o štandardný, alebo neštandardný postup. Rovnako ako to dokázali po zhliadnutí nahrávky aj ministri Ján Richter (Smer-SD) a Lucia Žitňanská (Most-Híd)," povedala Nicholsonová. Ocenila postup šéfov rezortov práce a spravodlivosti Richtera aj Žitňanskej, uvítala aj záujem ministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS).
Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská (nominantka Smeru-SD) upozornila, že poslanci sa zrejme k nahrávkam nedostanú. "Neviem si predstaviť, že by ste sa vedeli dostať k nahrávkam, ide o ochranu osobných údajov," vysvetlila Jankovská. V súvislosti s odoberaním detí uviedla, že "výkon súdneho rozhodnutia je vždy nejakým spôsobom násilný, lebo ide o výkon rozhodnutia, ktoré niekto nechce rešpektovať". Trvá však na tom, že by sa malo vykonať citlivo s prihliadnutím na dieťa. Konanie vyššieho súdneho úradníka v prípade malého Marca označila za jeho osobné zlyhanie. Pokiaľ ide o videozáznamy, na nich podľa Jankovskej odoberanie dieťaťa nikdy nevyzerá dobre. "Nech je to akokoľvek, je to stále odňatie dieťaťa," poznamenala s tým, že dieťa by malo byť ale vopred pripravené na to, že ide z jedného prostredia do druhého. Jankovskú prekvapila informácia o ďalších prípadoch. Pýta sa, prečo sa dotknutí ľudia neobrátili priamo na ministerstvo spravodlivosti. Požiadala Nicholsonovú, aby dala prípady ministerstvu a to ich preverí.
Nicholsonová tak urobí. Zároveň však rezortu justície odporúča, aby na prípady neprihliadalo cez rozhodnutie v kauze malého Marca. "Bolo by dobré, keby do toho išli s otvorenou hlavou. Je chybné predikovať, že išlo o zlyhanie jednotlivca. Podľa nás sa môže ukázať, že išlo o systémové zlyhanie a potom musíme ísť hlbšie. Malo by výboru záležať na tom, že ak je to systémové zlyhanie, aby sme to odhalili, inak tú situáciu nenapravíme," povedala Nicholsonová. Podľa nej by sa prieskum konať mal. "Sme tu na to," podotkla. Proti prieskumu nie je ani poslanec za Smer-SD Ján Podmanický. "Treba preveriť aj ďalšie informácie o ďalších prípadoch. Najvhodnejší postup by bol požiadať ministerstvo spravodlivosti, aby ich preverili a aby výbor informovali o tom, či k takýmto prípadom prichádza častejšie, alebo to bol naozaj jednotlivý prípad. Na základe toho by sme sa rozhodli, či robiť prieskum, alebo nejaké ďalšie opatrenia," opísal Podmanický.
V súvislosti s možnými zmenami hovorí, že by sa malo dať zabrániť odoberaniu dieťaťa počas vyučovacej hodiny. "Dá sa tiež stanoviť povinnosť, aby bol informovaný štatutár školy, možno ďalšie pôsobnosti kolízneho opatrovníka, ktorý môže vplývať na výkon rozhodnutia, aby bol vykonaný citlivo," vymenoval Podmanický. Za posilnenie právomocí sociálneho pracovníka pri výkone súdneho rozhodnutia sa prihovoril už aj minister Richter i Nicholsonová. Opozícia by prijala, keby sociálny pracovník nebol podriadený pokynom vyššieho súdneho úradníka. Poslankyňa si zároveň myslí, že v prípade malého Marca nepochybil iba vyšší súdny úradník, ale aj sociálna pracovníčka. Nezasiahla totiž podľa nej, hoci mala na to právo, a to ani po výzvach učiteľky. Štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš (Smer-SD) si sociálnu pracovníčku zastal. Nemôže podľa neho mariť výkon súdneho rozhodnutia.