(Fotografie v galérii nie sú vhodné pre deti a citlivé osoby.)
Podľa WHO sú obeťami väčšinou pacienti nemocnice alebo príbuzní, ktorí ich prišli navštíviť. Zahynuli aj traja lekári a zdravotné sestry. Agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie WHO uviedla, že zasiahnutá nemocnica prestala fungovať.
Samovražedný atentát v nemocnici bol súčasťou série koordinovaných útokov, ku ktorým došlo na viacerých miestach Džably a prístavného mesta Tartús. Obe mestá sú považované za bašty sýrskeho prezidenta Bašára Asada a oproti zvyšku krajiny zmietanej občianskou vojnou je tu situácia obvykle pokojná. K útokom v oboch mestách sa prihlásila džihádistická organizácia Islamský štát (IS).
O celkovom počte obetí prichádzajú stále rozporné informácie, ktoré sa líšia v závislosti od zdroja: vládni predstavitelia v pondelok informovali o najmenej 80 obetiach, kým v Británii sídliace Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva dnes uviedlo, že o život prišlo 154 ľudí.
Obe zasiahnuté mestá sú pod kontrolou vládnych síl. Agentúra AP spresnila, že v Tartúse má Rusko námornú základňu. V susednej provincii Lázikíja sa zase nachádza ruská letecká základňa a protivládni povstalci ovládajú skôr vidiek.
Útoky na civilistov, ako aj na nemocnice či školy počas ozbrojeného konfliktu v Sýrii, ale i v iných krajinách, boli v pondelok opakovaným terčom kritiky účastníkov prvého humanitárneho summitu, ktorý sa v utorok zavŕši v tureckom Istanbule. generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, nemecká kancelárka Angela Merkelová i ďalší rečníci vyzvali na dodržiavanie medzinárodných pravidiel vedenia vojen.