Najväčšie zmeny spočívajú v zrušení dvojkolovej voľby županov a spojení krajských volieb s komunálnymi. Podľa odborníkov by to však nemuselo fungovať. Koalícia plánuje v prvom rade zrušiť druhé kolo župných volieb. V tom naposledy pohorel napríklad smerácky kandidát v Banskej Bystrici Vladimír Maňka a prevalcoval ho pôvodne druhý Marian Kotleba.
„Okrem prezidentských volieb sú všetky ostatné jednokolové, tak nevidíme dôvod, aby tu zostali dve kolá. Ušetrí to milióny eur,“ tvrdí Glváč, ktorý to predstavil už na koaličnej rade, kde sa to stretlo s pochopením. Pôvodne sa pohrávali aj s myšlienkou, že by funkčné obdobie predĺžili už súčasným županom, no nakoniec od toho upustili. „Až noví predsedovia z volieb v roku 2017 by boli na päť rokov a nasledujúce župné voľby by boli spojené s komunálnymi,“ tvrdí Glváč s tým, že potom by už predsedovia VÚC opäť boli na štyri roky.
Treba zmeniť celé VÚC
Politológ Eduard Chmelár na jednej strane víta otvorenie diskusie aj o fungovaní VÚC, ale má pochybnosti. „Ak by to malo byť robené iba pre potlačenie vplyvu extrémistov, tak si nemyslím, že to bude fungovať. Zmena volieb nestačí. Je nutné zmeniť VÚC ako také,“ tvrdí Chmelár. Podľa neho by bolo vhodnejšie zbaviť sa Mečiarovho dedičstva a prejsť buď na model troch, alebo viac ako ôsmich, no historických regiónov.
Tvrdí, že podstatnejšie by bolo zaviesť viac volebných obvodov. Glváč hovorí, že až tak ďaleko pri VÚC nešli. „Meniť počty vždy narazí na regionálne rozpory. Zatiaľ nie je politická vôľa,“ dodáva. Poslanec Martin Klus z SaS si myslí, že jednokolovou voľbou si chce Smer zabezpečiť zvolenie svojich kandidátov. „Práve spojenie demokratických strán voči napríklad radikálom v druhých kolách je to, čo je pre Slovensko žiaduce,“ povedal.
Čo sa bude meniť
- zrušiť dve kolá volieb županov, zaviesť iba jedno kolo - ako v prípade prezidentských volieb, zvíťazí kandidát s najväčším počtom hlasov
- predĺžiť funkčné obdobie nových županov o jeden rok (jednorazovo)
- spojiť župné a komunálne voľby do jedných v roku 2022 - zvýšiť volebnú účasť
Čo si o zmenách myslia župani?
Juraj Blanár, Žilinský VÚC: - Spojenie je racionálny návrh. Sme na začiatku diskusie a musíme zvážiť všetky detaily, aby to bolo pre voličov prehľadné a zrozumiteľné.
Jaroslav Baška, Trenčiansky VÚC: - Spojením volieb sa ušetria peniaze a zvýši sa účasť. Na zmenu je nutná ústavná väčšina, ale v rámci toho by sa mohol zmeniť aj názov na župy a ľudia by tak mohli získať lepší vzťah ku krajom.
Marian Kotleba, Banskobystrický VÚC: Návrhy pána Glváča sú evidentne namierené proti nášmu županovi M. Kotlebovi. No i napriek tomu, pre nás táto otázka nie je dôležitá. Župné voľby sa pán predseda chystá vyhrať s Božou pomocou bez ohľadu na to, aký bude volebný systém.
Rybníček: VÚC sú veľkou príťažou
Veľkým kritikom VÚC je trenčiansky primátor Richard Rybníček, ktorý ohlásil vstup do veľkej politiky s plánom úplne župy prerobiť. „Zriadenie VÚC bolo jedným z najhorších politických rozhodnutí. Sú skôr príťažou ako prínosom,“ tvrdí Rybníček s tým, že lepšie by boli menšie - historicky dané župy. Rybníček je skeptický v prípade oslabenia kotlebovcov takýmto krokom. „Pán Kotleba využil VÚC ako výťah do vysokej politiky. Týmto krokom ho určite žiadna súčasná strana z národného parlamentu nevytlačí,“ dodáva Rybníček. Sám chce zmeniť územnosprávne členenie Slovenska a zúžiť centrálnu moc.