Komisia sa zamerala na zbytočné úmrtia pacientov v roku 2013, a to vo všetkých 28 členských štátoch. Slovensko skončilo v tomto rebríčku na štvrtom najhoršom mieste. Takmer v polovici prípadov sa pritom dalo skonaniu pacienta predísť. Kde je chyba a ako sa k tomu stavia súčasný minister zdravotníctva Tomáš Drucker? V roku 2013 v Európskej únii zomrelo 1,7 milióna ľudí mladších ako 75 rokov.
Podľa Eurostatu, štatistického úradu EÚ, však až 577-tisíc životov zverených do rúk lekárov vzhľadom na súčasné poznatky a technológie v medicíne vyhaslo predčasne. V Európe pritom z 86 skúmaných chorôb najviac problémov narobili infarkt a mŕtvica, ktoré majú na svedomí takmer až polovicu úmrtí pacientov vo veku menej ako 75 rokov.
Sme štvrtí najhorší
V rebríčku počtu úmrtí za rok 2013, ktoré by inak kvalitný zdravotnícky systém mohol úspešne odvrátiť, obsadilo Slovensko spomedzi 28 krajín EÚ štvrté najhoršie miesto. „Podľa štatistík 44,6 % všetkých úmrtí za tento rok patrilo na Slovensku do kategórie tých, ktorým sa dalo predísť. Vyšší počet v rámci členských štátov EÚ majú v tejto kategórii už len Rumunsko, Lotyšško a Litva,“ povedal Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Sťažnosti na smrť blízkych zlyhaním lekárov skončia najčastejšie na stole pracovníkov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). „V roku 2013 evidujeme 442 podaní o úmrtí v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti. V roku 2014 týchto podaní bolo 419 a v roku 2015 sme prijali 516 takýchto podaní,“ uviedla Andrea Pivarčiová, hovorkyňa ÚDZS. Na biedny stav slovenského zdravotníctva upozorňoval aj prezident Andrej Kiska vo svojom novoročnom príhovore.
„Podľa jednej z analýz u nás na liečiteľné ochorenie ročne zomrie o 3-tisíc ľudí viac ako v Česku. Sám takéto smutné prípady osobne poznám. Pritom na zdravotníctvo vynakladáme porovnateľné prostriedky ako u našich susedov. Musím si klásť otázku, popri diskusiách o opatreniach na zvyšovanie bezpečnosti, či sme si vedomí, čo v skutočnosti oveľa viac ohrozuje životy našich ľudí,“ povedal vtedy prezident.
Minister sľubuje zmenu
Zdá sa, že popri vysokom zadlžení nemocníc sa naše ministerstvo zdravotníctva musí popasovať aj s nie úplne optimálnou kvalitou poskytovanej zdravotnej starostlivosti. „K týmto rebríčkom a konkrétnym číslam sa nechcem vyjadrovať, ale, žiaľ, nielen v tejto oblasti nám zbierané dáta ukazujú, že to nie je v poriadku,“ priznal minister zdravotníctva Tomáš Drucker.
Zároveň uviedol, že počet odvrátiteľných úmrtí je hlavným ukazovateľom, ktorý chce zlepšiť, a už má aj predstavu ako. „Základné opatrenie je integrované poskytovanie zdravotnej starostlivosti od primárnej, špecializovanej až po ústavnú. Musíme lepšie zabezpečiť rýchlu lekársku pomoc v regiónoch, aby sme dokázali zabezpečiť starostlivosť aj geograficky,“ uviedol pre Nový Čas minister.
Najčastejšie príčiny úmrtí v EÚ v roku 2013
infarkt - 184 800
porážka - 93 900
rakovina hr. čreva - 67 000
rakovina prsníkov - 50 800
zvýšený tlak - 28 700
zápal pľúc - 24 100
Zdravotníctvo potrebuje reformu
Dušan Zachar, analytik INEKO - Treba povedať, že relatívne vysoké čísla odvrátiteľnej úmrtnosti nie sú pre Slovensko lichotivé. Upozorňujú nielen na to, že treba zlepšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti a naštartovať opäť reformu zdravotníctva, ale aj na veľké rezervy v oblasti prevencie a osvety, keďže lepšou životosprávou, zdravšími stravovacími návykmi, dostatkom pohybu a menším stresom často urobíme viac pre svoje zdravie, ako môžu lekári.
Zákon nestanovuje lehotu na ukončenie dohľadu
Andrea Pivarčiová, Úrad pre dohľad nad zdravot nou starostlivosťou (ÚDZS) - Ak sa pacient domnieva, že mu nebola správne poskytnutá zdravotná starostlivosť, môže poslať písomný a podpísaný podnet na príslušnú pobočku ÚDZS. Dohľady na základe podnetov vykonáva osem pobočiek v Bratislave, Nitre, Trnave, Trenčíne, Banskej Bystrici, Prešove a Košiciach. ÚDZS na základe prešetrenia zistí, či bol podnet opodstatnený alebo nie. Podávateľovi potom príde písomné oznámenie o začatí dohľadu a po jeho ukončení zasa informácia o záveroch. Zákon nestanovuje ÚDZS lehotu na ukončenie dohľadov. Každý prípad je iný, osobitý, a preto aj trvanie je rôzne. Podanie podnetu je bezplatné.