Práve vtedy vyhral kôň Nestor vychýrené dostihy Veľkú pardubickú. Netradičnú prezývku - Koňare, si Prešovčania udržali doteraz. Ján Vysoký (90) oslavuje okrúhle jubileum. Na zlatú éru prešovského žrebčína si živo spomína. „Bol som riaditeľom v rokoch 1962 - 1971, potom ma odvolali. Nesúhlasil som s tým, že komunisti poľovali na môjho pracovníka, ktorý chodil do kostola, tak ma vykopli,“ vracia sa do minulosti Ján Vysoký, ktorý nikdy nezabudne na pamätný rok 1966, keď Nestor s jazdcom Tiborom Kňazíkom vyhral Veľkú pardubickú.
„Bola to obrovská sláva. Česi tvrdili, že to ‚byla jenom náhoda‘. Ale nebola to pravda, o rok Nestor skončil tretí,“ pripomína rodák z Gemera, ktorý sa usadil v Prešove. Dnes je z neho plnohodnotný Koňar, ale aj jeden z tých, ktorí Koňarov preslávili ďaleko od východného Slovenska. A hoci podnik, pod ktorý patril aj žrebčín, už neexistuje, označenie pripomínajúce slávne časy obyvateľom Prešova ostalo dodnes.
Ako vznikla prezývka?
Zariadenie na reprodukciu koní stálo takmer priamo v centre mesta, neďaleko futbalového štadióna. Okolo žrebčína, na ktorého priečelí boli busty dvoch konských hláv, chodievali na futbal fanúšikovia súperov. Pomenovanie Koňare sa odvíja predovšetkým od tohto faktu. Ešte viac označenie Koňare podporilo víťazstvo koňa Nestora na Veľkej pardubickej.