Keď čakala svojho vytúženého synčeka, lekári zistili, že jej nefunguje najdôležitejší orgán v tele a zomiera. V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) sa začal niekoľkomesačný boj o jej život, ale aj o život jej dieťatka. Jarmila po pôrode musela podstúpiť transplantáciu srdca, no na prvýkrát sa neujalo. Lekárom sa však podaril zázrak. A dnes jej srdiečko bije pre synčeka Martinka hlasnejšie ako kedykoľvek predtým.
Jarmila Nemčeková (33) sa tešila z tehotenstva len chvíľu. „Keď som išla pozrieť mamu v nemocnici, vystúpila som z auta, odpadla som a odvtedy si nič nepamätám,“ prezradila Jarmila. Do nemocnice na Antolskej ju priviezli v 24. týždni tehotenstva, vtedy sa dozvedela prvé zlé správy, že jej srdce je v kritickom stave. „Dovtedy som problémy so srdcom nemala, iba sa mi počas tehotenstva ťažšie dýchalo,“ hovorí Jarmila.
Potom sa jej ujali lekári NÚSCH, o jej život a záchranu bábätka bojovali zo všetkých síl. „Takéto poškodenie srdca v gravidite bolo nezlučiteľné so životom. Keby sme niečo neurobili, neprežil by ani plod, ani matka. Museli sme vymyslieť postup, aby prežili obaja,“ uviedla primárka oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca Eva Goncalvesová. Podľa primára Vasiľa Hricáka, v ktorého starostlivosti bol aj premiér Robert Fico, bolo Jarmilino srdce veľmi oslabené. „Bola naším najdlhšie ležiacim pacientom v mojej lekárskej praxi,“ uviedol Hricák.
Vybrali jej aj maternicu
Lekári museli čakať na to, kým sa dva dni pred koncom roka 2015 narodil malý Martin. „Plod mal okolo 1 800 gramov a 29. decembra sa urobil cisársky rez, bol pre neho pripravený celý novorodenecký tím, hneď ho zobrali do Nemocnice Cyrila a Metoda. Mamička išla podstúpiť odstránenie maternice, lebo v ten istý deň sa plánovala operácia ťažko poškodenej mitrálnej srdcovej chlopne,“ doplnil Hricák. Nasledovala operácia srdca, neskôr transplantácia a viaceré komplikácie. „Takýto komplikovaný prípad sme tu ešte nikdy nemali. Nové zdravé srdce bolo implantované do pomerov, ktoré sú pre nové srdce zložité. Na novom srdci zlyhala pravá komora a znovu sme tam museli dať mechanickú podporu,“ spomína prednosta Kliniky kardiochirurgie Michal Hulman.
Hotový zázrak
Jarmila však bojovala ako lev a nakoniec srdiečko naskočilo. Po implantácii trvalo dlhých 83 dní, kým nepotrebovala pre život žiadne prístroje. Teraz sa už čerstvá mamička teší zdraviu a užíva si synčeka Martinka. „Na začiatku som si povedala, že to musím zvládnuť. Teraz si užívam malého, koľko vládzem, ale musí mi pomáhať mama,“ usmiala sa Jarmila a pobozkala svojho anjelika.
Transplantácia srdca v číslach
9. júla 1968 sa uskutočnila prvá transplantácia srdca v Československu. Na II. chirurgickej klinike Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave ju viedli MUDr. Karol Šiška a MUDr. Ladislav Kužela.
Už 260 transplantácií srdca vykonali lekári NÚSCH v Bratislave.
Až 30 sŕdc od darcov sa v minulom roku odobralo.
26 sŕdc v roku 2015 transplantovali dospelým pacientom v NÚSCH v Bratislave.
1 srdce v minulom roku transplantovali detskému pacientovi Detského kardiocentra NÚSCH v Bratislave.
4 až 6 hodín je čas trvania operácie, ktorá prebieha bez väčších komplikácií. Zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii.
Približne po 6 až 8 mesiacoch po transplantácii srdca je pacient v stave ako v čase plného zdravia.
Ako lekári postupovali
1. Pacientke zlyhávalo srdce, preto jej lekári museli nahradiť mitrálnu chlopňu.
2. Srdce nebolo možné odpojiť od mimotelového obehu, žene preto naimplantovali krátkodobý podporný komorový systém.
3. Po 25 dňoch jej tento systém vymenili za dlhodobý podporný systém.
4. Deň po výmene došlo zlyhala pravá srdcová komora.
5. Mamička musela štyri týždne prežiť s pravostranným podporným systémom.
6. Jarmila absolvovala transplantáciu srdca od darcu.
7. Náhle zlyhala pravá komora nového srdca.
8. Lekári ženu museli opäť napojiť na krátkodobý pravostranný podporný systém.
9. Po pár dňoch srdce naskočilo, Jarmilu odpojili od prístrojov a nasledovala liečba.