V jeho prvom rozhovore po voľbách a operácii srdca, ktorý poskytol tento týždeň, tak po dlhom čase aspoň sčasti priblížil svoj pohľad na súčasnú politickú scénu. V siahodlhom interview si však okrem aktuálnej situácie zobral na paškál aj skupiny ľudí, na ktorých nenechal ani jednu suchú nitku. Proti jeho výrokom sa už viacerí ohradili s tým, že premiér zbytočne šíri negativizmus. Prečo sa z Fica stal „hejter“?
Fico nepovolil ani otázky po koaličných rokovaniach či zriedkavých vyhláseniach. Slováci sa tak oficiálne jeho prvých slov dočkali až tento týždeň. V rozhovore však do podrobností o napätom zostavovaní vlády, podmienkach koaličných partnerov alebo detailoch o svojom zdraví vôbec nešiel napriek tomu, že niekoľkokrát zopakoval, že má rozviazané ruky. „A možno to bude cítiť aj v mojich vyjadreniach, mojich postojoch v najbližších mesiacoch, keď chcem o niektorých veciach hovoriť podstatne slobodnejšie, lebo sa cítim podstatne slobodnejšie,“ povedal Fico.
Hneď v ďalších svojich vyjadreniach potom poriadne naložil opozícii, médiám, neziskovým organizáciám a tradične sa nevyhol migračnej kríze a moslimom. „Ja nechcem, aby tu bolo niekoľko desiatok tisíc moslimov, ktorí si postupne budú presadzovať svoje veci,“ vyjadril sa.
Tieto Ficove slová nenechali chladnou Islamskú nadáciu na Slovensku, ktorá tvrdí, že Fico uráža moslimov a ich vieru. „Moslimská komunita na Slovensku je pritom dobre integrovaná, finančne sebestačná a takmer bezproblémová. Pýtame sa preto, čím sme si zaslúžili, že sme sa stali terčom nenávisti nielen na internete a vo verejnom priestore, ale dokonca aj zo strany tých, ktorí by nás mali z podstaty svojej funkcie chrániť,“ uvádzajú v stanovisku.
V najnovšom rozhovore sa však vyskytuje oveľa viac „hejterských“ vyjadrení premiéra. Nový Čas vybral viaceré z nich. Politológ Eduard Chmelár si myslí, že na takýchto vyjadreniach stavajú populisti. Psychológ František Skokan dodáva, že Fico pomenúva veci až príliš naturálne.
Koho a čo všetko pourážal:
MÉDIÁ
- Pokiaľ by sa médiá úprimne zaujímali o moje zdravie, tak nepoviem ani pol slova, ale najmä bulvár má záujem len speňažiť zdravie verejného činiteľa… Ja však nemám žiadny dôvod ísť do nejakých detailov.
- ... ma mrzí, aká miera negativizmu sa objavuje v slovenských médiách a aká sa objavuje aj z úst slovenskej opozície.
MIMOVLÁDNE ORGANIZÁCIE
- Veď to neboli štandardné voľby! My sme nebojovali s opozíciou. Bojovali sme s mimovládnym sektorom, ktorý bol často dotovaný a fi nancovaný zo zahraničia, a bojovali sme s médiami, ktoré boli niektoré absolútne proti vláde SR.
MOSLIMOV
- Islam nemá priestor na Slovensku. Veď azda sme krajina, ktorá nejako vznikla. Nerobme zo seba úplných idiotov. Povedal som, že nechcem, aby na Slovensku vznikla ucelená moslimská komunita, a hovorím to znova. Ja nechcem, aby tu bolo niekoľko desiatok tisícov moslimov, ktorí si postupne začnú presadzovať svoje veci.
KVÓTY
- My sme od začiatku povedali, že kvóty sú nezmysel, že ich nebudeme realizovať, celý čas tento postoj zastávame a podali sme proti kvótam aj žalobu. Keby som videl tie ostatné krajiny, ktoré tak veľmi za kvóty bojujú, že napĺňajú kvóty, tak by naša pozícia nebola taká silná. A niekto nás kritizuje, že sme si dovolili povedať nie. Ale keď sa pozriete na to, koľko ľudí premiestnili na základe kvót, tak tam vidíte dve veľké nuly.
MATOVIČA A SULÍKA
z vnútra SaS, ktoré nechcem menovať, je tam príliš veľa koksu. Môžem to povedať. A teraz budú médiá utekať za pánom Sulíkom a všetky médiá budú rozoberať, či tam ten koks je, alebo nie…
- Presne tak. Ja, samozrejme, chápem, že sú nervózni… Veď ste videli, čo robili prvé tri dni po voľbách.
Ozvenou ľudí vie byť každý
Eduard Chmelár, politológ
- Starý dobrý Fico je späť. On veľmi dobre vie, čo hovorí a komu sa prihovára. Bohužiaľ, u nás máme veľmi málo štátnikov, ktorí by sa snažili kultivovať to prostredie, lebo ozvenou ľudovej nespokojnosti vie byť každý. Stačí zájsť do krčmy, vypočuť si tie názory a potom to vybafnúť v televízii, ale to nie je politika. Jeho narážky na mimovládky - je veľkým nešťastím, že všetky hádže do jedného vreca. Nie že by nebolo v jadre toho, čo hovorí Fico, kus pravdy, ale musíte rozlišovať organizácie.
Negativizmus je naučené správanie
František Skokan, psychológ
- Väčšinou býva negativizmus spojený s prostredím, v ktorom človek vyrástol. Ak sú to prísni rodičia, veľké nároky, tak to býva často. Alebo ak sú úzkostní rodičia, tak sa prechádza do plaču a všetko vidia zle. Je tam cítiť prostredie, v ktorom vyrastáme a v ktorom sa formujeme. Najčastejšie je to nejaké naučené správanie. Určitým spôsobom sa človek môže zmeniť po operácii aj jeho hodnotový systém, keď je človek na hrane, či bude žiť tak ako doteraz, alebo nie.