Uviedla to vo štvrtok agentúra AP s odvolaním sa na správu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Správa WHO zdôrazňuje alarmujúcu neúctu k ochrane zdravotnej starostlivosti vo vojnou zasiahnutých oblastiach, a to na strane vlád, ako aj ozbrojených skupín. Tento stav už ostro kritizovali mnohí ľudskoprávni aktivisti aj lekári.
WHO uviedla, že pri 594 útokoch na nemocnice a kliniky, ku ktorým došlo v rokoch 2014 a 2015 na Blízkom východe, v Afrike a na iných miestach, bolo dovedna usmrtených 959 lekárov, zdravotníkov, členov pomocného personálu, pacientov či návštevníkov a zranenia utrpelo ďalších vyše 1500 ľudí. Spomedzi jednotlivých krajín zaznamenali najviac takýchto útokov (228) vo vojnou zničenej Sýrii.
Najznepokojujúcejšie však na štvrtkovej správe WHO bolo zistenie, že viac ako 60 percent útokov zasiahlo zdravotnícke zariadenia úmyselne a náhodných bolo len ďalších asi 20 percent, zvyšné doposiaľ objasnené nie sú. Viac ako polovice útokov sa pritom dopustili vládne sily, jednu tretinu mali na svedomí ozbrojené skupiny.