Podľa oficiálnych štatistík je na Slovensku približne 8000 pacientov s touto diagnózou. Na invalidnom vozíku však skončí približne pätina z nich. Niektoré ženy môžu mať dokonca deti.
"Toto ochorenie častejšie trápi ženy," povedal Peter Turčáni, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre neurológiu. Príčina ochorenia nie je známa. Príznaky sú podľa neho rôzne - poruchy citlivosti, slabosť, poruchy koordinácie, rovnováhy, zraku a tiež bolesti, tuhnutie svalstva, poruchy pozornosti, pamäte a nálady. "Ak má človek pochybnosti a necíti sa v poriadku, je dôležité čo najskôr navštíviť svojho všeobecného lekára a následne neurológa," informoval Turčáni.
Diagnostikovanie sklerózy multiplex nemusí pre pacienta automaticky znamenať koniec plnohodnotného života. Úlohu zohráva včasná diagnostika a správne nastavená liečba. Lekári tak dokážu zmierniť príznaky a spomaliť progresiu ochorenia.
Skleróza multiplex je nevyliečiteľná, ide o chronické zápalové ochorenie centrálneho nervového systému, pričom napáda mozog, miechu a zrakové nervy. "Zjednodušene vysvetlené, pri tejto chorobe začne imunitný systém človeka považovať vlastné bunky za votrelca," vysvetlil Turčáni. Hoci súčasná medicína stále neponúka riešenie, ako ochorenie vyliečiť, možnosti liečby sa zlepšujú. Tá je farmakologická, veľmi dôležitá je aj rehabilitačná a logopedická starostlivosť.
"Pacientom je už prístupná moderná biologická liečba, ktorá môže predĺžiť aktívne obdobie života až o 15 rokov," povedal neurológ Branislav Brežný z považskobystrickej nemocnice. Pri diagnóze sa podľa neho netreba spoliehať len na prístroje, ale aj na vlastné skúsenosti a pozorovania. Takto dokázal odhaliť ochorenie napríklad u mladej ženy, ktorá sa sťažovala na únavu a nevýkonnosť, nemala neurologické ťažkosti. Nepozdávalo sa mu to, poslal ju na magnetickú rezonanciu, ktorá potvrdila sklerózu multiplex. "Dostala rýchle biologickú liečbu a teraz je sedem rokov bez ataku a vedie plnohodnotný život," dodal Brežný.