Protichodné názory vzbudilo aj vytvorenie bezpečnostno-preventívnej občianskej hliadky Lamačské oko. Tá má dohliadať na dodržiavanie pokoja v mestskej časti. Kritici starostu Petra Šramka na sociálnej sieti to prirovnávajú ku Kotlebovým hliadkam vo vlaku. Čo na to starosta a na čo všetko má Lamačské oko právo?
Podľa bezpečnostného analytika Jaroslava Naďa sú občianske hliadky bežnou záležitosťou vo svete. „Nevidím tam žiadne zlé zmýšľanie za predpokladu, že ide o ľudí, ktorí konajú na základe spolupráce s miestnym úradom a mestskou či štátnou políciou,“ hovorí. Ďalší analytik Milan Žitný vníma situáciu ako zmätočnú a mal by sa na celú vec pozrieť prokurátor. „V politickej rovine to môžeme vnímať tak, že kotlebovské hliadky a ich uniformovaná pseudodomobrana priťahujú ďalšie podobné deviantné typy, ktoré sa idú hrať na spravodlivosť a idú ju brať do vlastných rúk,“ myslí si.
Lamačské oko začalo monitorovať ulice minulý utorok. Dvaja muži nahodení v kapsáčoch, vetrovkách a tričku s logom oka, sú zamestnancami miestneho úradu. Podľa štatútu majú slúžiť na zvyšovanie ochrany verejného poriadku, bezpečnosti, zdravia a majetku. Ostrú kritiku si hliadka vyslúžila na facebookovej stránke Nezávislý Lamač. „Títo dvaja nepremožiteľní páni budú neohrozene strážiť Lamač bez toho, aby sa niekoho alebo niečoho dotkli. A budú za to dostávať výplatu z našich daní,“ píšu. Dokonca v ňom hliadku prirovnávajú k tým Kotlebovým z vlaku.
Pýtali sme sa starostu Šramka, či má Lamačské oko podobný motív. „Ale, prosím vás, to nie,“ povedal so smiechom. Podobne reagoval poslanec Radoslav Olekšák, ktorý inicioval vznik strážcov a loboval za zahranie gardistickej piesne v deň výročia Tisovej smrti, čo vysvetľoval zhodou náhod. „Ide o živý kamerový systém z hľadiska prevencie kriminality, pocitu bezpečia,“ povedal. Faktom však ostáva, že aj v Starom Meste fungujú na podobnom princípe inšpektori verejného poriadku. Za problém to zrejme nepovažuje ani ministerstvo vnútra, ktoré im odobrilo dotáciu vo výške 6 000 €.