Májové mrazy zničili veľkú časť úrody nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. Matečná ďalej vysvetľuje, prečo a v čom sú Poliaci šikovnejší ako Slováci. Zároveň priznáva, že v minulosti sa eurofondy nerozdávali v agrosektore férovo.
Ako ministerka pôdohospodárstva máte aspoň záhradku?
Po manželových starých rodičoch máme chalupu. Pri nej je 18-árová záhrada. Pravidelne ju kosím. A máme tam ovocné stromy.
Takže relaxujete pri kosení?
Áno. Ale aj pri športe. Môžem povedať, že žiaden šport mi nie je cudzí. Bicyklujem, korčuľujem, hrám stolný tenis, plávam či roky chodím cvičiť pilates. Chodím na KHL a sledujem aj futbal. Ale teraz sa najviac teším z trojmesačného vnuka.
Kto vás oslovil?
Priamo predseda SNS Andrej Danko. Nemala som však veľa času na rozhodovanie. Napokon, je to ponuka, ktorá sa neodmieta. Do dvoch hodín som sa rozhodla, no predtým som sa ešte poradila s manželom. Ten to nechal na mňa.
Čo rozhodlo, že ste tak rýchlo kývli?
Chcem, aby naše deti neodchádzali z tejto krajiny. Mám dve dospelé dcéry, jedna je v Dubline a druhá študovala vo Viedni. Chceme, aby sa múdri ľudia vrátili späť, hoci išli možno za lepšími školami.
A dcéry sa vrátia?
Vyzerá to, že áno. Tá v Dubline už s budúcim manželom kúpili na Slovensku nehnuteľnosť. Druhá začala síce pracovať vo Viedni, ale teraz je doma na materskej dovolenke, som čerstvou babičkou.
Čo ste zmenili na ministerstve ako prvé?
Šoféri sa ma pýtali, či mi majú dávať ráno do auta noviny. Povedala som im, že chcem tablet. Som už na to zvyknutá.
Čo všetko chcete zmeniť?
V prvom rade, aby naši ľudia jedli zdravé potraviny a viac slovenských. A potom, aby si ľudia uvedomili, že poľnohospodárstvo dáva tvár krajine, a tak mali lepšiu mienku o poľnohospodároch.
Nie je to aj preto, že keď je sucho, zle je, keď je vlhko, ešte horšie, keď je zima, katastrofa, keď je horúco, zase zle? Vždy sa niekto sťažuje.
Je to rizikové podnikanie pod holým nebom. Pre globálnu zmenu klímy sú výkyvy počasia čoraz extrémnejšie. Všetko závisí od konkrétneho roka. Ak príde obdobie „hojnosti“, mali by si robiť zásoby na horšie roky. Mnohým sa nepáčilo, že sme navrhli odškodniť poľnohospodárov po posledných mrazoch, ale také mrazy neboli 65 rokov. Oni si nevedia pomôcť sami. Prídu o 50-70 percent úrody. Netýka sa to iba Slovenska, ale i Česka, Rakúska či Slovinska, takže sme požiadali o pomoc aj Brusel, ktorý by ich mal odškodniť. Chýbať bude všetko ovocie vrátane jahôd. Pomrzli aj tie prikryté flísom. Poškodená je sčasti aj zelenina, a najmä vinohrady na rovine.
Takže ovocie budeme musieť dovážať a bude drahšie?
Slovenské určite bude chýbať a budeme ho dovážať. Poliaci sa z toho určite tešia, lebo mrazmi postihnutí neboli. Sú veľkými producentmi najmä jabĺk.
Hovoríte to tak, ako keby poľské jablko bolo horšie ako slovenské.
Nemusí byť, ale nemáme kontrolu nad jeho pestovaním. V prípade dovezených potravín môžeme skontrolovať iba hotový tovar, ale na Slovensku vieme vstúpiť aj do výrobného procesu.
Veď sme v EÚ, takže pre každú krajinu platia rovnaké pravidlá. Či nie?
Áno, isté štandardy sa musia dodržiavať v každej krajine.
Takže napríklad poľské mlieko a slovenské mlieko by mali byť kvalitatívne rovnaké?
Mali by byť. Ako som povedala, v zahraničí nevieme kontrolovať celý proces.
Prečo je v obchodoch obrovské množstvo potravín z Poľska?
Poliaci sú trochu chytrejší a lepší obchodníci ako my. Už dávno pochopili, že lepšie zarobia na produktoch s pridanou hodnotou, ako je napríklad syr, ako na obyčajnom surovom mlieku. Preto veľa investovali do technológií a produkujú napríklad francúzske syry za tri eurá za 250 gramov. Dávno vedeli, že na tom zarobia viac ako na čistom kravskom mlieku. V tomto sú lepší. Naši musia prejsť ešte kus cesty.
Cez ministerstvo pôdohospodárstva ide druhý najväčší balík eurofondov. Čo s nimi?
Chceme dať peniaze najmä na moderné technológie alebo mladým farmárom. Vhodný by bol aj rizikový fond, a tak by sme nemuseli by odškodňovať zo štátneho rozpočtu. Čo určite chceme zmeniť, je hodnotenie projektov, a to na základe objektívnych, nie subjektívnych kritérií.
V minulosti sa pod rozvoj vidieka zaradil pre malinké obce aj nákup kamerového systému za stotisíc eur. Toto pomôže vidieku k rozvoju?
Žiaľ, tak boli nastavené priority v minulosti. My by sme to určite spravili inak.